Fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin konu alan ve pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Examination of science teachers' subject matter and pedagogical content knowledge regarding sustainable development
- Tez No: 784668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARİKA ÖZGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin fen bilimleri 8. Sınıf öğretim programında yer alan sürdürülebilir kalkınma konusuna ilişkin konu alan ve pedagojik alan bilgilerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada veriler Düzce ili merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan 3 fen bilimleri öğretmeni ile görüşme yapılarak toplanmıştır. Görüşme sırasında konu alan ve pedagojik alan bilgilerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Görüşme soruları sürdürülebilir kalkınma konusuna uygun olarak hazırlanmıştır. Daha sonra pedagojik alan bilgisi konusunda çalışmaları olan uzmanın incelemesi ile düzenlenerek son hali verilmiştir. Görüşme sırasında kart gruplama etkinliği yapılmıştır. Görüşmeler 2020-2021 öğretim yılı sürecinde yapılmıştır. Araştırmanın bulguları fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma konusuna ilişkin konu alan bilgilerinin eksik olduğunu göstermiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin kazanımları öğrencilere aktarmak ve bunları değerlendirmek üzerine yoğunlaştığı görülmüştür. Ayrıca fen bilimleri öğretmenlerinin çevre konularının hangi ünitelerde yer aldıklarını hatırlamakta zorlandıkları, çevre terimlerinde de eksikliklerinin olduğu saptanmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma konusunda eksik olmaları sebebiyle öğrencilerin muhtemel öğrenme zorluklarının ya da ön bilgilerinin eksik olması gibi durumları tespit etmekte yetersiz kaldıkları belirlenmiştir. Sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilişkili konulara yönelik alan gezisi gibi öğrenci merkezli yaklaşımları yapmak istemelerine rağmen konu alan bilgisindeki eksikliklerinden ve protokol işlemlerinin çokluğu nedeniyle derslerinde soru cevap, düz anlatım, video gibi öğretmen merkezli öğretim tekniklerini kullandıkları saptanmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma konusu ilişkin konu alan ve pedagojik alan bilgilerinin geliştirilmesine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the subject and pedagogical content knowledge of science teachers about the sustainable development in the 8th grade science curriculum. For this purpose, case study, one of the qualitative research methods, was used. In the study, data were collected by interviewing 3 science teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the central district of Düzce. During the interview, semi-structured interview questions were used to determine the subject and pedagogical content knowledge. Interview questions were prepared for the sustainable development subject. Then, it was arranged and finalized with the examination of the expert who has studies on pedagogical content knowledge. During the interview, a card grouping activity was carried out. Interviews were held during the 2020-2021 academic year. The findings of the study showed that science teachers' knowledge on the subject of sustainable development is limited. It has been observed that science teachers focus on just curriculum objectives and evaluate these objectives through classical test items. In addition, it has been determined that science teachers have difficulties in remembering which units the environmental issues take place in the curriculum, and also they have deficiencies in environmental terms. It has been determined that due to the lack of knowledge in sustainable development, they are insufficient to detect students' possible learning difficulties or lack of prior knowledge. Although they wanted to use student-centered approaches such as field trips for the subjects related to sustainable development, it was determined that they used teacher centered teaching techniques such as questioning, lectures and videos due to their lack of subject content knowledge and necessary protocol that they have to follow. Suggestions on the development of science teachers' subject and pedagogical content knowledge regarding the sustainable development were made.