Dinamik yetenekler ve örgütsel yeteneklerin işletme performansı üzerindeki etkisi: Antalya ili imalat işletmelerinde bir araştırma
The effects of dynamic and organizational capabilities on operating performance: A study on the manufacturing businesses in Antalya
- Tez No: 642576
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, dinamik yetenekler yaklaşımına bağlı olarak dinamik yetenekler ve örgütsel yeteneklerin işletme performansı üzerindeki etkilerini belirlemek ve dinamik yeteneklerin örgütsel yetenekler üzerinde etkisini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, rekabet kavramı, kaynak tabanlı kuram ve dinamik yetenekler yaklaşımı rekabetçi bakış açısıyla incelenmiş ve kavramların performansla olan bağlantıları analiz edilmiştir. Daha sonra ise, örgütsel yetenekler incelenmiş ve örgütsel yeteneklerin performansla olan ilişkileri belirlenmiş ve işletme performans kavramı detaylı olarak analiz edilmiştir. Tez çalışmasının uygulama kısmında ise, Antalya ili organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren imalat işletmelerinde yüz yüze anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak frekans, ortalama ve standart sapmalar belirlenmiştir. Son olarak oluşturulan araştırma modeli ve hipotezleri test etmek amacıyla kısmi en küçük kareler yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlilikleri ve güvenilirleri test edilmiş daha sonra oluşturulan araştırma hipotezleri SMART PLS programı ile test edilmiştir. Bu tez çalışmasının sonucu olarak, dinamik yetenekler ve örgütsel yeteneklerin işletme performansı üzerinde pozitif ve doğrudan bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca dinamik yeteneklerin örgütsel yetenekler üzerinde pozitif ve doğrudan bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present thesis study aims to determine the effects of dynamic and organizational cabilities on operating performance and reveal the impact of dynamic cabilities on organizational cabilities based on the dynamic cabilities approach. In this direction, the concept of competition, resource-based theory and the dynamic cabilities approach were examined from a competitive perspective and the connections of the concepts to performance were analyzed. Afterwards, organizational cabilities were examined, the relationships between organizational cabilities and performance were determined and the concept of operating performance was analyzed in detail. In the application phase of the thesis study, face-to-face interviews were conducted at the manufacturing businesses operating in the organized industrial zone in Antalya. In the analysis of the data obtained, the SPSS 21.0 statistical program was used to determine the frequency, mean and standard deviation values. Finally, with the aim of testing the study model and the hypotheses created, the partial least squares method was used. The validity and reliability of the scales used in the study were tested, and the study hypotheses created were tested using the SMART PLS program. In conclusion, it was observed that dynamic and organizational cabilities had a positive and direct impact on operating performance. Additionally, it was observed that dynamic cabilities had a positive and direct impact on organizational cabilities.