Dijital pazarlamanın tarihsel gelişimi, kullanım alanları ve sosyal medya üzerindeki kullanım şekli ile etkisi
The historical development of digital marketing, its usage areas and its influence on social media
  1. Tez No: 642687
  2. Yazar: EMRE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dijital dünyada sosyal medya kavramı hayatımıza girdiğinden beri, bir çok kişi kendine bir farklı bir alan oluşturdu. Gün geçtikçe gelişen dijital dünya ve bununla birlikte gelişen sosyal medya hayatımızda büyük bir yer kaplamaya başladı. Artık bir çok pazarlama stratejileri dijital olarak yapılmakta ve en çok sosyal medya kullanılmakta. Artık TV ve radyo üzerinden ulaşması zor insan sayısına sosyal medya üzerinden rahatlıkla ulaşılabilmekte. Sosyal medyanın bugünkü halini almasında Facebook ve Myspace çok önemli bir rol oynamakta. Teknolojinin gelişmesi ve interneti kullanımının git gide yaygınlaşması işletmelerin hedef kitle olarak belirlediği müşterilerine dijital medya gibi yeni alanlardan ulaşmasını sağlamakta. İnsanlar dijital pazarlamanın kullanımının yaygınlaşması ile beraber dijital pazarlama firmalar için oldukça önemli bir araç haline geldi firmalar dijital pazarlamanın katkısıyla müşterilere yer zaman, her hangi bir yerde ulaşabilir durumadır. Bu çalışmada öncelikli olarak dijital pazarlamanın tarihteki gelişimini ve dijital pazarlamanın artık günümüzde ne kadar çok öneme sahip olduğunu ve sosyal medyanın hayatımızı girişini ve sosyal medya ile birlikte internet kullanımı sıklığına dair alışkanlıklar ve sosyal medyanın katkısı ile sosyal medya ile online alışverişe karşı tutum arasındaki ilişki yani, internet üzerinden alışveriş alışkanlıklarına dair oluşan anket ve bunun üzerinden çıkan sonuçları göreceksiniz. Anahtar Kelimeler; Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, E-Ticaret
Özet (Çeviri)
Since the concept of social media in the digital world entered our lives, many people have created a different area for themselves. The digital world that has been developing day by day and the social media that has developed with it have started to occupy a big place in our lives. Nowadays, many marketing strategies are made digitally and social media is mostly used. Now the number of people that are difficult to reach via TV and radio can be easily reached via social media. Facebook and Myspace play a very important role in the social media today. The development of technology and the widespread use of the Internet allow enterprises to reach their target customers in new areas such as digital media. With the spread of the use of digital marketing, digital marketing has become an important tool for the companies. In this study, first of all, the historical development of digital marketing and the importance of digital marketing nowadays, the introduction of social media into our lives and the habits of the frequency of internet usage with social media and the contribution of social media and the relationship between social media and online shopping that is, you will see a survey of your online shopping habits and the results from it. Key words; Digital Marketing, Social Media, E-Commerce