Turkiye ve Cibuti'de kadına şiddete karşı oluşturulmuş politikaların mukayeseli incelemesi
Comparative analysis of the establisi-ied policy of violence against women in Turkey
  1. Tez No: 642847
  2. Yazar: MOUNA DİRİE MİGUİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDINÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kadınlara karşı şiddet, İnsan hakları ihlallerinin en sistematik ve yaygın biçimlerinden biridir. Kendini tüm toplumlarda gösterir ve dünya genelinde kadınlara karşı cinsiyet eşitsizliğinin ve ayrımcılığının ortadan kaldırılmasında büyük bir engeldir.“Cinsiyete dayalı şiddet”ve“kadına yönelik şiddet”terimleri metinlerde veya insan hakları savunucuları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Birleşmiş Milletler kadına yönelik şiddeti, kadın cinsiyetine yönelik tüm şiddet eylemleri olarak tanımlar ve kadınların fiziksel, cinsel veya psikolojik zararlarına, acılarına ve tehditlerine neden olabilir. Şiddet, ister kamu ister özel hayatta olsun, bir kısıtlama yaratabilir. Kısacası, Şiddet toplumsal dokuyu yok eden ve herkesin yaşamını, sağlığını ve refahını tehdit eden evrensel bir dengesiz oluşturur. Hem fakir hem de zengin ülkeleri ilgilendirir. Dünyadaki şiddetin etkisini en aza indirmek için ulusal ve uluslararası kuruluşlar kadına yönelik şiddetle mücadele etmek için harekete geçmektedir. Yani kadına yönelik şiddetle mücadele eden devletler arasında Cibuti ve Türkiye örneğimiz var. Şiddeti en aza indirmek ve mücadele etmek için politikalar uyguladılar. Aynı zamanda genel bir açıklama getirmek için bu iki politika arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılacaktır. Elbette bu iki sistemi arasında benzerlik ve farklılık noktaları olacaktır. Bilim Kodu : 113505 Anahtar Kelimeler : Şiddet, Politikalar, Karşılaştırma, Mücadele, Kadın.
Özet (Çeviri)
Violence against women is one of the most systematic and common forms of human rights violations. It manifests itself in all societies and is a major barrier to eliminating gender inequality and discrimination against women worldwide. The terms“gender-based violence”and“violence against women”are often used in texts or by human rights defenders. The United Nations defines violence against women as all acts of violence against women and can cause physical, sexual or psychological harm, suffering and threats to women. Violence can create a restriction, whether in public or private life. In short, violence forms a universal plague that destroys social fabric and threatens everyone's life, health and well-being. It concerns both poor and rich countries. To minimize the impact of violence in the world, national and international organizations are taking action to combat violence against women. So between states to combat violence against women, Djibouti and Turkey have our example. They implemented policies to minimize and combat violence. We will also make a comparative analysis between these two policies to give a general explanation. Of course, there will be points of similarity and difference between these two systems. Science Code : 113505 Keywords : Violence, Politics, Comparison, Struggle, Women. Page Number : 98