Türk ve Cibuti hukukunda borcun sona ermesi
The end of an obligation in Turkish and Djiboutian law
- Tez No: 698246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YEŞİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk ve Cibuti borçlar hukuklarını karşılaştırmak suretiyle borcun sona erme nedenlerini incelemektir. Dolayısıyla bu çalışmanın, Türk ve Cibuti hukuklarına göre borcun sona erme sebeplerinin nasıl düzenlendiğine ilişkin karşılaştırmalı bir araştırma olması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, borç ilişkisinin sona ermesine ilişkin iki ülke kanunları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Türkiye ile Cibuti arasında ticari alanda sözleşme yapmak isteyen tüzel ya da gerçek kişilerin, bu tezden elde edilen sonuçlardan yararlanmaları hedeflenmiştir. Ayrıca daha önce bu konuda çalışılmamış olması nedeniyle de çalışma konusu önemi artırmaktadır. Tez konusu sosyal bilimlere ilişkin olduğundan dolayı sadece literatür taraması ile çalışma yapılmıştır. Esasen, Türk Borçlar Kanunu ile Cibuti Borçlar Kanunu ele alınmak suretiyle, konu ile ilgi kitaplar, makaleler, yayınlar da incelenmiştir. Sonuç olarak çalışmada, Cibuti Borçlar Hukuku ile Türk Borçlar Hukuku'nun borcun sona ermesi bakımından farklılıklardan daha fazla ortak noktaya sahip oldukları anlaşılmıştır. Cibuti'de ve Türkiye'de bir borç ya da borç ilişkisinin, büyük ölçüde aynı şekilde sona erdiği görülmektedir. Ancak, bilinmesi gereken birkaç temel farklılık vardır. Bu farklılıklardan biri özellikle kendisini zamanaşımı bakımından göstermektedir. Diğer bir farklılık ise kendisini borcun yenilenmesi suretiyle sona ermesinde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the ways of terminating obligations by comparing Turkish and Djiboutian Obligations laws. Therefore, it is aimed that this study will be a comparative research on how the ways for the end of obligation are regulated according to Turkish and Djiboutian laws. In this research, the similarities and differences between the laws of the two countries regarding the termination of the obligation relationship are revealed. It is aimed that the legal persons or natural persons who want to make a commercial contract between or in Turkey and Djibouti benefit from the results obtained from this thesis. In addition, due to the fact that this subject hasn't been studied academically in both countries, it increases its importance. Since the subject of the thesis is related to social sciences, it is considered to study only with literature review. Essentially, the Turkish Code of Obligations and the Djiboutian Code of Obligations will be used. In general, books, articles and publications related to the subject will also be examined. As a result, in the study, it is understood that Djibouti Law of Obligations and Turkish Law of Obligations have more common points than differences in terms of ending an obligation. In Djibouti and Turkey, an obligation or obligation relationship seems to have ended in the same way to a large extent. However, there are a few key differences to be aware of. One of these differences shows itself especially in terms of the prescription of an obligation. Another difference shows itself in the termination of the obligation by renewal.