Çalışma hayatında mobbing ile mücadele yöntemleri ve hukuki durum
Methods of struggling against mobbing in workplace and legal situation
  1. Tez No: 642908
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLSELCEN KAFKASYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İş yerleri, günlük yaşamın önemli bir kısmını geçirildiği ve çoğu zaman stres seviyesinin yüksekliği nedeniyle önemli gerginliklerin yaşandığı yerlerdir. Bu gerginlikler bazen kısa sürede sonuçlanmakta bazen ise kalıcı çatışmalara ve mücadelelere dönüşebilmektedir. Bu gerginlikler, çatışmalar ve mücadeleler bazı iş yerlerinde devamlı hale gelmekte ve kişi veya kişileri kasıtlı bir şekilde hedef alan yıkıcı bir sürece dönüşmektedir. İş yerinde hedef alınan kişi veya kişilere yönelik belirli süre devam eden, kasıtlı ve kötü niyetli davranışlar son zamanlarda mobbing adı altında açıklanmaktadır. Mobbingin ne olduğunun tam olarak bilinmesi, nedenleri, etki ve sonuçlarının bilinmesi mobbingle mücadeleye katkı sağlayacaktır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, mobbingin tarihi ve tanımı, karıştırılan kavramlar, başta mağdur ve mobbingci olmak üzere sürecin aktörleri ve mobbingin hiyerarşi içerisinde gerçekleşme şekillerinin incelendiği türleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, mobbingin ortaya çıkış nedenleri kişisel ve örgütsel nedenler başlıkları altında ayrıntılı olarak incelenmekte olup mobbingin oluşum süreci ve bu süreç sonrası kişilerde, örgütlerde, toplumda ve ülke ekonomisi üzerindeki etkileri ile bu sürecin önemli bir parçası olan propaganda kavramı ile ilişkisi ele alınmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise, mobbingle mücadelede bireysel ve kurumsal olarak yapılması gerekenlere değinilmekte ve en önemli mücadele yöntemi olan hukuki mücadelenin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan mevzuat incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Workplaces are places where people spend most of their daily lives and experience tension because of high level of stress. Those tension-related problems can sometimes be solved easily, however some of them can end up as permanent conflicts and contention. Those tension-related difficulties, conflicts and contentions can become continuous issues in some workplaces and as a result, they can end up as processes aiming others intentionally. Those intentional and malicious behaviours which continues for a while against others in the workplace has been defined as mobbing recently. Being well informed about the mobbing itself; reasons, effects and results of it can contribute to the struggle against mobbing. The first chapter of this dissertation study contains the history and definition of mobbing, concepts confused with it, the actors of the process as victim and offender, and types of mobbing where the ways of it taking place within hierarchy are examined. The second chapter contains the detailed examination of the reasons of mobbing to take place as personal organizational reasons and starting process of mobbing, its effects on individuals, organizations, society and national economy after that process and the relationship between the mobbing and the concept of propaganda which has one of the most important roles for the process. The final stage contains the steps which can be taken against mobbing as individuals and organizations and the legislation necessary to struggle against it, which is the most important struggling method