Ortaokulların bürokratik yapısının etkililiği örgütsel güven ve örgütsel destek düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between effectiveness of the bureaucratic structure of secondary schools organizational trust and organizational support level
- Tez No: 642982
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokulların bürokratik yapısının etkililiği, örgütsel ve örgütsel destek düzeyi arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada ilişkisel tarama (survey) yöntemi kullanılmış, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokulların bürokratik yapısının etkililiği, örgütsel güven ve örgütsel destek düzeyi ile belirlenen değişkenler arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın dokuz merkez ilçesindeki 415 devlet ortaokulunda görev yapan 16.061 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, ortaokullarda öğretmenlerin algıladıkları bürokratik yapı etkililiği, örgütsel güven ve örgütsel destek düzeyi ortalamaları yüksek bir seviyededir. Bürokratik yapı ile örgütsel güven ve örgütsel destek arasında orta düzeyde, örgütsel güven ve örgütsel destek düzeyi arasında yüksek güzeyde güçlü pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmada oluşturulan yapısal eşitlik modelinde kabul edilebilir seviyede uyum iyiliği değerlerine ulaşılmış; bürokratik yapı etkililiğinin örgütsel güven ve örgütsel destek üzerinde doğrudan pozitif etkilerinin bulunduğu; bürokratik yapı etkililiği ile örgütsel destek arasında örgütsel güvenin aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the effectiveness of the bureaucratic structure of secondary schools and the organizational and organizational support level. In the research, the relational survey method was used, the effectiveness of the bureaucratic structure of the secondary schools affiliated to the Ministry of National Education, the level of organizational trust and organizational support and the relationships between the variables determined were analyzed using structural equation modeling. 16.061 teachers working in 415 public secondary schools in nine central districts of Ankara in the 2018-2019 academic year formed the population of the reseach. According to the results of the research, the average bureaucracy structure effectiveness, organizational trust and organizational support perceived by teachers in secondary schools are at a high level. A moderately positive significant relationship was found between bureaucratic structure and organizational trust and organizational support. A strong positive and significant relationship was found between organizational trust and organizational support level. In the structural equation model created in the study, acceptable goodness of fit values were reached; it has been determined that bureaucratic structure effectiveness has positive effects directly on organizational trust and organizational support; organizational trust has an intermediary role between bureaucratic structure effectiveness and organizational support.