Developing a teacher identity during the course of a practicum
Staj süresi boyunca öğretmen kimliğinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 815907
  2. Yazar: ELİF KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu nitel araştırma, iki İngilizce öğretmen adayının staj dönemi boyunca öğretmen kimliklerinin gelişimini incelemiştir. Araştırma, öğretmen adaylarının kimlik gelişimlerinin ve gelecekte İngilizce öğretmeni olarak kendilerini nasıl tanımladıklarının, öğrencilerle olan iletişimleriyle nasıl etkilendiğini araştırmayı amaçlamıştır. Veriler, öğretmen adaylarının günlükleri ve staj raporları yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın sonucu, staj deneyiminin öğretmen adaylarının kimliklerinin şekillenmesinde, özellikle de öğrencilerle iletişimleri aracılığıyla, önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bu tür deneyimlerin, öğretmen adaylarının daha fazla yeterlilik, özgüven, takdir ve bağlılık duygusu geliştirmelerine yardımcı olabildiği görülmüştür. Çalışma ayrıca, öğrencilerle kurulan iletişimin, öğretmen adaylarının gelecekteki öğretim uygulamaları için hedefler ve istekler oluşturmalarına ilham verebileceğini ortaya koymuştur. Bunların yanı sıra, katılımcıların staj deneyimleri sırasında İngilizce öğretmeni olarak gelecekteki benliklerinin ortaya çıktığı; iyi bir öğretmen, ömür boyu öğrenen, öğrencileri motive eden, eğitim yöntemlerini uygun seçen ve belirli kariyer planları yapan öğretmen olma hedeflerinin belirlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study examined the development of teacher identities in two pre-service English as a Foreign Language (EFL) teachers during their practicum period. The study aimed to investigate how the pre-service teachers' identity development and conceptualizations of themselves as future English teachers were influenced by their interactions with students. Data were collected through the pre-service teachers' diaries and practicum reports. The results of the study indicated that practicum experience played an important role in shaping the identities of pre-service teachers, particularly through their interactions with students. Such experiences were seen to help pre-service teachers develop a greater sense of competence, confidence, appreciation, and commitment. The study also suggested that contact with students inspired pre-service teachers to imagine future teaching trajectories, including their goals and aspirations for future teaching practices. Furthermore, the participants' future selves as English teachers emerged during the practicum experiences, with the aim of becoming good teachers, lifelong learners, engaging and motivating students, choosing appropriate methodologies, and making specific career plans.