Digital work in the age of precarity: a case study of web-based platform workers in Türkiye
Güvencesizlik çağında dijital çalışma: Türkiye'de web-tabanlı platform işçileri örneği
- Tez No: 878868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİDE ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dijital emek platformları, çağdaş kapitalizmde çalışma süreçlerinin ve ilişkilerinin dönüşümünde sürükleyici aktörler olarak öne çıkmışlardır. Kapitalist ekonominin dijitalleşmesiyle inşa edilen etkili mekanizmalar üzerine oturtan bu platformlar, mevcut çalışma tertibatını gelişkin yönetim ve kontrol teknikleriyle birleştirerek zirveye çıkarmışlardır. Bu tez, veri hakimiyeti ve güç eşitsizliğinin mümkün kıldığı algoritmik yönetim ve maliyetleri dışsallaştırma mekanizmalarını dijital emek platformlarındaki çalışma rejiminin ayırt edici özelliği olarak almaktadır. Bunlara ise post-Fordist dönemin başından itibaren anlaşmalar ve istihdam ilişkilerindeki, işçiler tarafından güvencesizleşme olarak tecrübe edilen, parçalanmanın ve en bütüncül anlamıyla esnekleşmenin sürdürülmesi eşlik etmektedir. Bu kavramsal yaklaşım ışığında, Türkiye'de web tabanlı platform işçilerinin deneyimi ele alan bu tez, çalışma ilişkilerindeki mevzubahis dönüşümün sonuçlarını irdelemektedir. Bu bağlamda, platform kapitalizminde çalışma süreçlerini örgütleyen genel tertibatın, Türkiye'de web tabanlı platform işçileri örneğine bakarak, entelektüel emek üzerinde yarattığı etkiyi anlamak bu tezin ana çabasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital labor platforms have come forward as one of the leading agents in the transformation of relations and processes of work under contemporary capitalism. Built upon the efficient mechanisms constructed by the digitalized phase of the capitalist economy, they push the existing dispositions of work toward the extremes, combining novel mechanisms of management and control with already existing modalities organizing work. This thesis takes the algorithmic management model enabled by data monopolization and the outsourcing mechanism it provides as the distinctive characteristics of the regime of work under digital labor platforms. There is also an accompanying continuation of fragmentation of contracts and employment relations and an overall flexibilization, which have been employed to an increasing degree since the beginning of the post-Fordist era, that is lived as precarization by the workers. In light of this conceptual perspective, this thesis investigates the outcomes of this transformation by looking at the subjective experiences of workers in web-based labor platforms in Turkey through a case study. In this sense, this thesis tries to understand how the general dispositions organizing processes of work in platform capitalism affect intellectual labor in the case of web-based digital labor platform workers in Turkey.