Kültürel diplomasi perspektifinden uluslararası iletişim stratejilerinin değerlendirilmesi: Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı temsilcilikler üzerine bir inceleme
Evaluation of international communication strategies from cultural diplomacy perspective: A study on foreign instutitions running in Turkey
- Tez No: 643312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖNAY DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küreselleşme süreci ve teknolojinin gelişmesi dünya sisteminde önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu duruma bağlı olarak devletlerin dış politika stratejileri değişim geçirmiştir. Böylece diplomasi kavramı ilk olarak kamu diplomasisine ardından yumuşak güç kavramının da etkisiyle kültürel diplomasiye evrilmiştir. Kültürel diplomasi; devletlerin sahip oldukları kültürel değerlerin, maddi ve manevi ögelerin yabancı toplumlara aktarılması için kullanılmaktadır. Kültürel diplomasi faaliyetleriyle devletler, kamuoyu oluşturmayı ve olumlu imaj ve itibar elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bunların sonucunda toplumlar arasında karşılıklı anlayış ve diyalog ortamının oluşturulması da hedeflenmektedir. Kültürel diplomasi faaliyetlerinde mesajların doğru ve etkili olarak kamulara iletilebilmesi için iletişim sürecinde uluslararası halkla ilişkilerden sıkça yararlanıldığı tespit edilmiştir. Bu tezde de halkla ilişkiler, ulus markalama, lobicilik ve medya yönetimi ile kültürel diplomasi arasındaki bağlantılar incelenmiştir. Tezin araştırma kısmında Türkiye'de faaliyet gösteren enstitülerin resmî web siteleri üzerinden kamuya açık güncel bilgilere ve geçmiş etkinliklere ulaşılmıştır. Bunun yanında; yeni medya ortamındaki gazetelerin internet siteleri üzerinden enstitülerin gerçekleştirdiği etkinliklerle ilgili çıkan haberler, içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın amacına ve araştırma sorularına uygun olarak araştırmada frekans analizi ve kategorisel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgularla enstitülerin Türkiye'de gerçekleştirdiği etkinlikler hakkında çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization process and the development of technology have caused important changes in the world. Depending on this situation, foreign policy strategies of the countries have changed. The concept of diplomacy evolved to public diplomacy first and then to cultural diplomacy with the effect of the soft power concept. In cultural diplomacy activities, it is to identify the frequent use of international public relations for communication in order to convey the messages to the public accurately and effectively. With cultural diplomacy activities states aim to create public opinion and achieve positive image and good reputation. Thus, as a result of this, it is aimed to create an mutual understanding atmosphere and effective dialogue among societies. It has been determined that international public relations are frequently used in the communication process in order to convey the messages to the public accurately and effectively in cultural diplomatic activities. In this thesis, the links between public relations, nation branding, lobbying, media management and cultural diplomacy have been examined. In the research part of the thesis, the official current website of the foreign institutes running in Turkey and publicly available information on past events has been reached. Besides; the news about the activities carried out by the institutes through the websites of the newspapers in the new media were analyzed by the content analysis method. In accordance with the purpose of the study and research questions, frequency analysis and categorical analysis techniques were used in the study. By the findings obtained from institutions a variety of results related to the activities in Turkey have been reached.