Sosyal sermayenin sığınmacıların göç destinasyonuna etkisi
The effect of social capital on migration destination of the refugees
  1. Tez No: 643313
  2. Yazar: KÜBRA AYCAN GELEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN MEÇİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal sermaye birçok sorunu açıklamaya çalışan karmaşık bir kavramdır. Sahip olduğu girift yapı olumlu ve olumsuz çeşitli eleştirilere konu olmaktadır. Özellikle bireyci bir anlayıştan türemesi ve toplumsal ayrışmaya sebep olduğu iddiaları literatürde sıkça bahsedilmesine sebep olmaktadır. Kavram her ne kadar toplumsallıktan uzak bir yerde konumlansa da post modern durum içerisinde ve özellikle göç deneyimlerinde yarattığı etki göz ardı edilememektir. Dolayısıyla bir yandan eşitsizliği yeniden üretmeye sebep olurken, diğer taraftan insan ilişkilerinde ciddi bir alan inşa etmiş durumdadır. Bu bağlamda çalışma, sosyal sermayenin göç sürecindeki etkisini sığınmacıların destinasyon deneyimleri üzerinden incelemektedir. Çalışmada İzmir ve İstanbul'da yaşayan 19 sığınmacıyla yarı yapılandırılmış açık uçlu sorulardan oluşan mülakat formuna dayalı derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler Nvivo 12 programı aracılığıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Bulgular, sosyal sermayenin göç kararından varış noktasındaki gündelik yaşam deneyimlerine kadar her alanda etkili olduğu yönünde olmuştur. Sığınmacıların öncü ve potansiyel göçmenlerle olan ilişkileri; yarattıkları bilgi ağı ve etnik destek mekanizmaları destinasyon seçimindeki en önemli belirleyici olmuştur. Ayrıca bir sivil toplum kuruluşuna üye olan sığınmacıların kamusal alanda daha aktif ve katılımcı oldukları gözlenmiştir. Sığınmacıların dil bilme düzeyine bağlı olarak daha nitelikli işlerde çalıştıkları gözlenirken, çalışma izni ve diploma denkliği problemlerinin ciddi engeller yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. İş bulma konusunda çoğunlukla sosyal sermayeden yararlanmalarına rağmen, kendi mesleklerini sürdürememe ve çalışma iznini işveren iradesinde alabiliyor olma, sığınmacılar için enformel alanlara kayma sebebi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social capital is a complex concept that aims to explain multiple problems. Its intricate structure has been a subject of various positive and negative criticisms. Especially the claims that it derives from an individualist understanding and that it causes social segregation, causes it to be mentioned frequently in the literature. Although the concept is defined in distance from sociality, its effect in the post-modern situation and especially in migration experiences cannot be ignored. Therefore, it helps to reproduce inequality on the one hand, and on the other hand, it is involved in all forms of human relations. In this context, the study examines the effect of social capital on the migration process through the destination experiences of refugees. In the study, in-depth interviews based on an interview form consisting of semi-structured open-ended questions were conducted with 25 refugees living in Izmir and Istanbul. The interviews were analyzed and interpreted through the Nvivo 12 program. It is understood from the findings that social capital is effective in every area from the migration decision to the daily life experiences at the destination. Asylum seekers' relationships with pioneer and potential migrants; the information network and ethnic support mechanisms they created have been the most important determinants in destination selection. In addition, it has been observed that asylum seekers who are members of a non-governmental organization are more active and participatory in the public sphere. While it has been observed that the refugees are able to work in more qualified jobs depending on their language skills, it has been analyzed that the problems of work permit and diploma equivalency also create serious obstacles. Although they mostly benefit from social capital in finding a job, being unable to pursue their own profession and obtaining a work permit at the will of the employer has been identified as the reason for the asylum seekers to move to informal areas.