Osmanlı mantıkçısı Ahmed Sıdkı Bursevî'nin 'Reddiyetu'l-Mi'yâr' adlı eserinin incelemesi ve tahkiki
The examination and investigation of the work named 'Reddiyetu'l-mi'yâr' by the late Ottoman logician Ahmed Sıdkı Bursevî
- Tez No: 643362
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmamız, son dönem Osmanlı mantıkçısı Bursalı Ahmed Sıdkı Efendi'nin“Reddiyetu'l-Mi'yâr”isimli eserinin incelemesini ve tahkikini içermektedir. Bu eserde, kıyas şekillerinin I. şekle ircası için kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Çalışmanın birinci kısmında Bursalı Ahmed Sıdkı efendinin biyografisine yer verilmiştir. İkinci kısımda ise I. şekle irca yapılırken kullanılan yöntemler açıklanıp örnekler üzerinden tablolar halinde gösterilmiştir. Ayrıca“Reddiyetu'l-Mi'yâr”da kullanılan sembolleştirmeler ile beraber mantık tarihindeki sembolleştirmeler araştırılmıştır. Çalışmanın sonunda“Reddiyetu'l-Mi'yâr”ın tahkiki yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the examination and investigation of the work named“Reddiyetu'l-Mi'yâr”by Bursalı Ahmed Sıdkı Efendi, the late Ottoman logician, and aims to explain the methods of reduction to the first figure. The biography of Ahmed Sıdkı is in the first part of the study includes the evaluatıon and analysis of work called“Reddiyetu'l-Mi'yâr”which belongs to the late Ottoman logician Ahmed Sıdkı Bursevî. The biography of Ahmed Sıdkı is in the first part of the study The methods of reduction have been described and shown in tables with examples in the second part of the study. In addition to this symbolizations in the history of logic have been investigated associated with the symbolizations used in the“Reddiyetu'l-Mi'yâr”. At the end of the study, there is an evaluation of“Reddiyetu'l-Mi'yâr”.