Levinasian reading of Stephen King's selected novels and novellas
- Tez No: 643363
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Edebi eserlerin felsefi perspektiflerle incelenmesi edebiyata ve dünyaya farklı bir bakış açısı sağlayabilir. Bu çalışma insanın baş etmek durumunda kaldığı çeşitli olayların felsefi boyutunu incelemeyi amaçlamaktadır. Antik çağdan beri, Planton'dan, Descartes'e, Husserld'dan Heidegger'e, Kant'dan Kierkegaard'a kadar pek çok filozof öznelik durumunu ve zihnin ontolojik boyutunu eleştirel olarak ele almıştır; Emanuel Levinas ise insanın metafizik aşkınlığını incelerken Batı felsefesini eleştirir ve 'Ben' ile ilişkide 'Öteki'nin bütüncülleştirilerek marjinalize edildiğini öne sürer. Bu çalışmada, Levinas'ın 'felsefenin temeli etik' ve 'öteki için ölmek' kavramları ışığında Stephen King'in üç eseri, Rita Hayworth and Shawshank Redemption (1982), The Green Mile (1996) ve The Dead Zone (1979) analiz edilmiştir. Çalışmada söz edilen romanların karakterlerine odaklanılarak, Levinas'ın, 'etik', 'sorumluluk', 'umut', 'ihtiyaç', 'ölüm', 'kader' gibi belli başlı kavramlarının bu karakterlere nasıl bir ışık tutabileceği incelenmiştir. Adı geçen romanlardaki karakterler aracılığıyla insanların 'ben'i 'öteki'nin önüne geçirerek nasıl sorumsuzlaşabilecekleri incelenmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla, bu çalışma Stephen King'in ele alınan romanlardaki karakterlerinin Levinas'ın felsefi vizyonunu nasıl açıkça sergilediğini incelemeyi ve sergilemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Exploring literary works through philosophical perspectives would assist one to observe the world differently. This study aims to reveal human beings' divergent outlooks toward happenings throughout their lives within a philosophical context. Since the ancient times, from Plato to Descartes, from Husserl to Heidegger, from Kant to Kierkegaard, several philosophers have explored and criticized subjectivity and ontological aspect of intellectuality, whereas Emanuel Levinas introduces the human being's metaphysical transcendence and criticizes western philosophy because the 'Other' in a relationship with the 'Self' is totalized and marginalized. In this study, following Levinas' philosophical perspective and statement on 'ethics as first philosophy' and 'to die for the Other', three works of Stephen King, are analyzed. The investigation focuses on various challenges and notions in Rita Hayworth and Shawshank Redemption (1982), The Green Mile (1996), and The Dead Zone (1979). King's specifically delineated characters in these works are questioned under the light of Levinas' philosophical concepts such as 'ethics', 'responsibility', 'hope', 'need', 'death', and 'fate'. Through the characters of the aforementioned novels, we tried to illustrate how human beings have become irresponsible toward others by prioritizing the 'Self' to the 'Other'. Hence, this study attempts to explore how King delineates a well-depicted scenery by which the characters reflect Levinas' philosophical vision distinctively.