Personel güçlendirme uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi-özel sektör üzerinde bir uygulama
The effect of personnel reinforcement applications on organizational commitment - an application on the private sector
  1. Tez No: 643541
  2. Yazar: İSMAİL ENCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sürekli değişimin ve gelişimin yaşandığı günümüz iş dünyasında, örgütlerin hedeflerine ulaşabilmesi ve başarılı olabilmesinde personelin önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu kapsamda personelin güçlendirme ve örgütsel bağlılık önemli kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Personel güçlendirmenin ve örgütsel bağlılığının örgütün hizmet kalitesine, etkinliğine, başarısına katkıda bulunacağı ve örgüte rekabet avantajı sağlayacağı düşünülmektedir. Personel güçlendirmeyle çalışanlar örgüt amaçları ile kendi amaçlarını uyumlaştırmakta, işlerini yapmaktaki yetenekleri ve inançları hakkında özgüvenleri gelişmekte, işlerinde yetki ve sorumluluk almakta ve işleri ile ilgili kararlar verebilmektedir. Örgütsel bağlılık çalışanların işi ile ve örgüt ile bütünleşmesi, kendilerini örgütün bir parçası olarak hissetmesi, örgüt yararını düşünerek hareket etmesi ve örgütsel amaçları gerçekleştirmede çaba göstermeleridir. Bu tezin temel gayesi personelin güçlendirmenin ve örgütsel bağlılık ile olan ilişkisinin tespitini sağlamaktır. Tez araştırmasında psikolojik güçlendirmenin anlam, yetkinlik, özerklik ve etki boyutlarının örgütsel bağlılık kavramının duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, where continuous change and development are experienced, the employees have an important place in achieving organizational goals and being successful for the organizations. In this context, employee empowerment and organizational commitment are emerging as important concepts. It is thought that employee empowerment and organizational commitment will contribute to the quality of service, efficiency and success of the organization and provide competitive advantage to the organization. With the empowerment of employees, employees are able to align their own goals with organizational goals, develop self-confidence about their abilities and beliefs to do their jobs, take authority and responsibility in their work, and make decisions about their work. Organizational commitment strives to integrate employees with work and to the organization, to feel themselves as a part of the organization, to act in the interest of the organization, and to achieve organizational goals. The main objective of this thesis is to determine the relationship between employee empowerment and organizational commitment. In the thesis research, the relationship between dimensions of psychological empowerment which are meaning, competence, self-determination and impact and dimensions of organizational commitment which are affective commitment, continuance commitment and normative commitment is examined.