Prososyal davranış ve süper ego ilişkisinde nepotizm algısının düzenleyici rolü
The moderating role of nepotism perception in the relationship between prosocial behavior and super ego
- Tez No: 643631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, süperegonun prososyal davranış ile ilişkisi ve bu ilişkide nepotizm algısının düzenleyici rolünün incelenmesidir. Bu doğrultuda çalışmada amacına uygun olarak nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışma için gerekli veriler anket tekniği vasıtası ile elde edilmiştir. Çalışmaya Türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli sektörlerden toplamda 271 çalışan katılmıştır. Araştırma sorularını cevaplamak ve hipotezleri test etmek üzere korelasyon, regresyon ve Hayes'in düzenleyici etki analizlerinden yararlanılmıştır. Katılımcılar süperego düzeylerini, prososyal davranış sergileme düzeylerini ve nepotizm algı düzeylerini öz-bildirim yöntemiyle değerlendirmiştir. Araştırma bulgularına göre, çalışanların süper ego düzeyleri ile prososyal davranış düzeyleri arasında (tüm boyutlar dâhil) pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Aynı zamanda çalışanların prososyal davranış sergileme düzeyleri ile nepotizm algıları arasında orta düzeyli ve negatif yönlü istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çoklu regresyon analizi bulgularında, terfide kayırmacılık algısının rol ötesi prososyal davranış üzerinde düşük düzeyde negatif etkili olduğu görülmektedir. İşlem kayırmacılığı algısının, prososyal davranışın toplam skoru, rol içi prososyal davranış ve iş birliğine dayalı prososyal davranış üzerinde düşük düzeyde negatif etkili olduğu görülmektedir. İşe alımda kayırmacılık algısının ise prososyal davranış üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmektedir. Ayrıca nepotizm, süper ego ve prososyal davranış ilişkisinde düzenleyici bir rol oynamamıştır. Bulgular tartışma bölümünde detaylıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of superego with prosocial behavior and the moderating role of nepotism perception in this relationship. In this direction, quantitative research methods have been used in accordance with the purpose of the study. The data required for the research were obtained through the survey technique. A total of 271 employees from various sectors operating in Turkey participated in the study. Correlation, regression, and Hayes' moderating effect analysis were used to answer research questions and to test hypotheses. Participants rated their superego levels, prosocial behavior levels, and nepotism perception levels by self-reporting. According to the research findings, a positive relationship obtained between the superego levels of the employees and their prosocial behavior levels (including all dimensions). At the same time, a moderate and negative statistically significant relationship obtained between the employees' levels of prosocial behavior and their perception of nepotism. In multiple regression analysis findings, nepotism perception in promotion has a low negative effect on extra-role prosocial behavior. The perception of process nepotism seems to have a low negative effect on the total score of prosocial behavior, in-role prosocial behavior, and cooperation prosocial behavior. It was seen that nepotism perception in recruitment does not have a significant effect on prosocial behavior. Also, nepotism has not played a moderating role in the relationship between superego and prosocial behavior. The findings are discussed in detail in the discussion section.