Romantik ilişkilerde ilişki doyumu, irrasyonel inanışlar ve psikolojik ihtiyaçlar arasındaki ilişki
The relationship irrational beliefs and psychological needs in romantic relationship satisfaction
  1. Tez No: 643685
  2. Yazar: AHSEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada romantik ilişki sürecinde olan fakat evli olmayan kişilerin romantik ilişki doyumu ile irrasyonel inanışları ve psikolojik ihtiyaçlarının arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bireylere demografik bilgi formu, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği, İhtiyaç Doyumu Ölçeği ve Tutum ve İnanışlar Ölçeği-2 uygulanmıştır. Çalışmada rastlantısal olarak seçilen 18-39 yaş arası, romantik ilişkiye sahip 231 katılımcı bulunmaktadır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi, t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre romantik ilişki doyumu ile irrasyonel inanışlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Özerklik psikolojik ihtiyacı ile ilişki doyumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (p0.05). Ayrıca çalışmada cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve ilişki durumu ile romantik ilişki doyumu arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between romantic relationship satisfaction, irrational beliefs and satisfaction levels of psychological needs of people who are in the process of romantic relationships but are not married. For this purpose, the demographic information form, Perceived Romantic Relationship Quality Scale, Needs Satisfaction Scale, and Attitudes and Beliefs Scale-2 were applied to 231 randomly selected individuals in the process of romantic relationships. Participants consist of individuals between the ages of 18-39. Pearson Correlation analysis, multiple linear regression analysis, t test and one way variance (ANOVA) analysis were used to analyze the data. According to the findings of the study, there was no significant relationship between romantic relationship satisfaction and irrational beliefs (p>0.05). In addition, considering the relationship between psychological needs and romantic relationship satisfaction, a positive significant relationship was found between the need for autonomy and relationship satisfaction (p0.05). When the relationship between demographic characteristics and scale scores in the study was examined, it was concluded that there was no significant difference between gender, age, educational status, relationship status and romantic relationship satisfaction (p>0.05).