Turkish military and the Republican people's Party (1960-1983)
Ordu-CHP ilişkileri (1960-1983)
- Tez No: 64388
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 1960-1983 yıllan arasındaki dönemde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasındaki ilişkinin evrimini incelemektir. Bu inceleme yapılırken 1960, 1971 ve 1980 yıllarında gerçekleştirilen askeri darbelere odaklanılmasının sebebi bu darbelerin asker-sivil ilişkilerini büyük ölçüde açığa vurmasıdır. CHP ile TSK arasında oluşan ve 1970lere kadar süren yakınlığın temelleri Kurtuluş Savaşma değin uzanmaktadır. Kemalist devlet ile büyük ölçüde özdeşleşen ve Cumhuriyet rejimini koruma ve kollama görevini TSK ile paylaşan CHP 1973te İsmet fi İnönü'nün ölmesiyle parti başkanlığına seçilen Bülent Ecevit'in liderliğinde Kemalizmden gitgide kopmuş ve Cumhuriyet rejiminin temel prensiplerine tamamen ters düşen bir konuma girerek geleneksel görevinden uzaklaşmıştır. Sonuç olarak 1980 askeri yönetimi 1960dakinin tersine CHP ile TSK arasındaki yakınlığın tamamıyla bozulduğu gerçeğini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study is an attempt to analyse the evolution of the relationship between the Turkish Armed Forces and the Republican People's Party (RPP) between 1960-1983. The analysis will be done by referring to the three military interventions of I960, 1971, and 1980. The reason for focusing on the three military interventions is that they reveal to a great extent the nature of civil-military relations. The origins of the great alliance between the RPP and the Turkish military that lasted until the 1970s can be traced back to the War of National Independence. The RPP, which was closely identified with Kemalist state, shared with the Turkish military the role of guardianship of the republican regime. However, after Ismet Inonu's death in 1973, the RPP under Bülent Ecevit's secretary-generalship gradually dropped Kemalism and took a position totally opposed to the basic tenets of the republican regime, thus moved the party from its traditional role as the guardian of the state. Consequently, the military rule of 1980, unlike the one of 1960, reflected the collapse of the grand coalition between the RPP and the Turkish military.