Bilgi toplumunda yaşam boyu öğrenme ve yetişkin eğitimi: Öğretmenlerin mesleki çalışmaları üzerine bir araştırma
Lifelong learning and adult education in the information society: A study on teachers' professional studies
- Tez No: 643936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT MAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yükseköğretim Kurulu tarafından eğitim fakültelerinin lisans programları düzenlenerek“Yetişkin Eğitimi ve Hayat Boyu Öğrenme”isimli seçmeli ders eklenmiştir. Bilgi iletişim teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve bilgi patlaması 21. yüzyılın bilgi toplumu olarak adlandırılmasına yol açmıştır. Üretimin temeli bilgi olmuştur ve tüm dünyada bilgi üretimini sağlamak için donanımlı iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Nitelikli bireylerin yetişmesi için bilgi toplumu üyelerinin hizmet içi eğitimlerle sürekli öğrenmesi gerekmektedir. Bu nedenle yaşam boyu öğrenme kavramı bilgi toplumunda ön plana çıkmıştır. Yaşam boyu öğrenme yetişkinlik dönemini de kapsamaktadır. Yetişkinlerin öğrenmeyi sürdürmesi için yetişkinlerin özelliklerine uygun eğitim verilmelidir. Yetişkin eğitimi terimi de bilgi toplumu ile ilişkili başlıklardandır. Birbiriyle bağlantılı kavram zinciri olarak bilgi toplumu, yaşam boyu öğrenme, yetişkin eğitimi ele alınabilir. Uzun yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere mesleki çalışmalar (seminer çalışmaları) uygulanmaktadır. Bu çalışmalar eğitim-öğretim yılının başında, içinde ve sonunda yapılmaktadır. Literatür taraması sonucunda mesleki çalışmaların güncel terimler olan bilgi toplumu, yaşam boyu öğrenme ve yetişkin eğitimi kapsamında bir arada incelenmediği fark edilmiştir. Bu nedenle çalışmada 21. yüzyılın güncel terimleriyle öğretmenlerin gözünden mesleki çalışmaların incelenmesi amaçlanmıştır. Mesleki çalışmaların bilgi toplumunda yaşanan dönüşümlerden nasıl etkilendiği, yaşam boyu öğrenme ihtiyacını ne kadar karşıladığı ve bu çalışmalarda uygulanan faaliyetlerin yetişkin eğitimi ilkeleriyle ne derecede örtüştüğü sorularına yanıt aranılmıştır. Çalışmada tanımlama, açıklama ve yorumlama bir arada kullanılmıştır. İlk olarak bilgi toplumu, yaşam boyu öğrenme, yetişkin eğitimi katılımcılar tarafından betimlenmiş, ardından bu kavramları etkileyen unsurlar açıklanmış ve mesleki çalışmalar bu kavramlarla ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Öğretmenlerin deneyimleri, bakış açıları ön planda tutulmuştur. Konunun nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik araştırma desenine uygun olduğu düşünülmüştür. Ölçüt ve kartopu örnekleme yöntemleri ile gönüllü 20 kişilik çalışma grubu oluşturulmuştur. Yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Veri analizinde araştırmacının ön bilgilerinin de dâhil edildiği Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Kodlardan kategorilere, kategorilerden temalara ulaşılmıştır. Bilgi toplumu ile ilgili görüşler“dönüşüm”, yaşam boyu öğrenme ile ilgili görüşler“süreklilik”, yetişkin eğitimi ile ilgili görüşler“gelişim”teması altında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Licence's degree programs of education faculties have been organized by the Higher Education Council and subsequently an elective course named“Adult Education and Lifelong Learning”has been added. The developments in information and communication technology and the explosion of information have led to the 21st century being called the information society. The basis of production is knowledge and a well-equipped workforce is needed to provide knowledge production all over the world. In order to raise qualified individuals, information society members must learn continuously through in-service training. For this reason, the concept of lifelong learning has come to the fore in the information society. Lifelong learning also encompasses the adulthood period. To maintain the learning of adults, the education should be given according to the characteristics of adults. The term of adult education is also one of the titles related to the information society. The information society, lifelong learning, and adult education can be considered as an concept chain interconnected. The professional studies have been applied to teachers by the Ministry of National Education for many years. And, these studies are performed at the beginning, within and at the end of the academic year. As a result of the literature review, it has been noticed that professional studies are not analyzed within the scope of current terms including, information society, lifelong learning, and adult education. Hence, in this study, it is aimed to examine the professional studies by the perspective of teachers with the current terminologies of the 21st century. Answers were sought for the questions of how professional studies are affected by the transformations in the information society, to what extent they meet the need for lifelong learning and to what extent the activities applied in these studies coincide with adult education principles. Description, explanation and interpretation were used together in the study. Firstly, information society, lifelong learning, adult education were described by the participants, then the factors affecting these concepts were elucidated and professional studies were interpreted in relation to these concepts. Teachers' experiences and perspectives have been prioritized. The subject is thought to be suitable for phenomenological research design, one of the qualitative research methods. A study group of 20 volunteers was formed using criterion and snowball sampling methods. Data were collected using the semi-structured interview technique. In the data analysis, the interpretative phenomenological analysis method, which includes the fore information of the researcher, was used. From codes to categories, from categories to themes were reached. Views on information society, lifelong learning, and adult education were explained under the theme of“transformation”,“continuity”,“development”, respectively.