Yükseköğretim kurumlarındaki Ar-Ge süreçleri ve teknoloji transfer ofislerinin akademisyenlerin ar-ge yeteneğine etkisi (İstanbul örneği)
The effect of r&d processes in higher education institutions and technology transfer offices on the R&D capability of academics (İstanbul example)
- Tez No: 644074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İşletme, Education and Training, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçmiş yıllardan günümüze insan devamlı bir bilgi arayışı içerisinde olmuştur. Bu bilgiye ulaşmak için çeşitli icatlar bulmuş ya da çeşitli fikirler öne sürmüştür. Her bir bilgi ışığında topluma yön veren bir gelişme yaşanarak tarihte çeşitli dönemlerin oluşmasına sebep olmuştur. Dünya da bilgi arayışının ve çeşitli düşüncelerin üretildiği üniversiteler kurularak tarihe farklı bir çerçeveden bakılma imkanı sunulmuştur. Üniversiteler aracılığıyla hem beşeri sermaye yetişmiş hem de iş gücü sermayesine katkı sağlanmıştır. Üniversitelerin bu yönünün dışında küresel öneme sahip olan Ar-Ge konusunda da kendi ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde çalışmaları mevcuttur. Ar-Ge bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Bu sebeple tüm dünya ülkeleri ilgili alanda çeşitli iş birlikleri ve araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaların yapıldığı ana merkezlerden birisi tabii üniversitelerdir. Bu çalışmada İstanbul'da yer alan devlet ve vakıf üniversitelerinin Ar-Ge alanına ilişkin çalışmaları ve bu çalışmaların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı nezdindeki yaptırımları ele alınmıştır. Ayrıca üniversiteler bünyesindeki akademisyenlerin Ar-Ge'ye ilişkin farkındalığı ve yine üniversiteler bünyesinde kurulu olan Teknoloji Transfer Ofisleri'nin, akademisyenlerin Ar-Ge yeteneğine etkisi çalışılmıştır. Yapılan çalışmada çeşitli tanımlamalara yer verilerek konuya ilişkin bilgilendirme sağlanmıştır. Yükseköğretim Kurumlarında araştırma ve geliştirme süreçleri irdelenerek konunun önemi ve kapsamı anlatılmış, üniversite-sanayi iş birliğinin kapsamı, girişimci ve yenilikçi üniversite endeksine ilişkin bilgilere yer verilmiş ayrıca da Teknoloji Transfer Ofisleri'nin Ar-Ge süreçlerindeki yeri ve küresel örneklerine değinilmiştir. Tüm bu çalışmanın ışığında Teknoloji Transfer Ofisleri'nin akademisyenlerin Ar-Ge alanındaki yeteneklerine katkıları incelenmiştir. Bu araştırmanın evrenini Türkiye Cumhuriyeti / İstanbul'da, Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitelerin de görev yapmakta olan akademisyenler oluşturmakta olup, çalışmanın tüm alt problemlerine yanıt aramak amacıyla Nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, people have been in a constant search for knowledge. To reach this information, he found various inventions or put forward various ideas. In the light of each information, a development that gives direction to the society has been experienced and has led to the formation of various periods in history. By establishing universities in the world, where the search for knowledge and various ideas are produced, it was possible to look at history from a different perspective. Through universities, both human capitals has been trained and contribution has been made to labor capital. Apart from this aspect of universities, there are also studies on R&D, which has a global importance, throughout the world, especially in their own countries. R&D has become one of the most important tools that determine the level of development of a country. For this reason, all countries of the world are conducting various collaborations and research in the relevant field. One of the main centers where these researches are carried out is, of course, universities. In this study, the R&D studies of state and foundation universities in Istanbul and the sanctions of these studies before the Council of Higher Education are discussed. In addition, the awareness of the academicians within the universities about R&D and the effect of the Technology Transfer Offices established within the universities on the R&D ability of the academicians were studied. In the study, various definitions were included, and information was provided on the subject. The importance and scope of the subject were explained by examining the research and development processes in Higher Education Institutions, information on the scope of university-industry cooperation was given, and the place and global examples of Technology Transfer Offices in the R&D processes were mentioned. In the light of all this study, the contribution of Technology Transfer Offices to the R&D skills of academicians has been examined. The universe of this research consists of academicians working in the Republic of Turkey / Istanbul, State University and Foundation Universities, and the quantitative research method was used to seek answers to all sub-problems of the study.