The impact of Syrian refugees on the Turkish housing market
Suriyeli göçmenlerin Türk konut piyasasına etkileri
- Tez No: 881909
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Suriyeli göçmenlerin Türkiye'deki ev ve kira fiyatlarına etkisini incelemektedir. Çalışmada veri analizi şirketi REIDIN'den elde edilen ve çevrimiçi ilan sitelerinde listelenen ev ve kira fiyatlarından oluşan fiyat endeksleri kullanılmıştır. İl ve yıl düzeyinde farkların farkı ve araçsal değişken yöntemleri kullanılarak göçmen akınının konutların hem satış hem de kiralama için istenen fiyatlarında düşüşe sebep olduğu gözlenmiştir. İstenen fiyatlarda gözlenen bu düşüş konut arzı ve yerel halkın göçmenlere yönelik olumsuz algısı olmak üzere iki ana sebep üzerinden açıklanmıştır. Bu doğrultuda, göçmen akınlarını takiben hem konut arzının arttığı hem de mevcut boş konut arzının Türkiye'de konut fiyatlarını düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmektedir. Ayrıca göçmenlerin yoğun olduğu bölgelerde istenen fiyatların düşmesinin yerel halk arasında göçmenlere karşı olumsuz bir algının göstergesi olabileceği ve bu durumun konut fiyatlarının düşmesine neden olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışma, göçmenlerin Türkiye'deki konutların fiyat dinamikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu öne sürmekte ve mültecilerin ülke ekonomilerindeki etkilerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the impact of Syrian refugees on housing and rental prices in Turkey, utilizing a dataset comprised of a price index from online listings provided by the data analytics company REIDIN. Employing a difference-in-differences instrumental variable model at the province and year level, it is found that the refugee influx leads to a decrease in average asked prices for both rental and housing. The decrease is explained through two main channels: housing supply and negative perception towards refugees among natives. It is shown that the housing supply increases after the refugee influx, along with an existing vacant housing supply, driving housing prices down. The decrease in asked prices in refugee-dominant neighborhoods might also indicate a negative perception towards refugees among natives, which could also be a driver for decreasing housing prices, which is also in line with the findings in the literature. The findings suggest a significant impact of refugees on housing price dynamics in Turkey, offering insights into the impact of refugees in local economies.