Tedavi dozu doğruluğunun gafkromik film ve OSL in vivo dozimetreleri ile incelenmesi
Investigation of treatment dose accuracy with gafchromic film and OSL in vivo dosimeters
- Tez No: 644248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ACAR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cilt yüzeyinde hesaplanan dozun doğruluğu tartışmalıdır. TPS cilt yüzeyine yakın noktalarda doğru bir hesaplama yapamayabilir. Bu nedenle tedavi dozunun doğrulanmasında en güvenli yol olan in vivo dozimetre ile yüzey dozunun incelenmesi gerekir. Çalışmada kullanılmak üzere VMAT ve 3DCRT teknikleri ile CSI planları hazırlandı. Rando fantom üzerinde belirlenen noktalara OSL ve EBT3 film dozimetreleri yerleştirildi. Hazırlanan planlar Trilogy lineer hızlandırıcı cihazı ile ışınlandı. Işınlama sonrasında OSL ve EBT3 film dozimetreleri ile ölçülen dozlar, TPS tarafından hesaplanan dozlar ile karşılaştırıldı. TPS-OSL ve TPS-EBT3 film arasındaki yüzdelik farklar belirlendi. Belirlenen yüzdelik farkların klinik anlamlılığı kontrol edildi. Sonuç olarak TPS ile dozimetre ölçümleri arasında, ölçüm noktalarına göre % 1.5 ile % 22 arasında değişen farklar bulundu. Bulunan yüzdelik farkların prescription dozunun %5'inden düşük olduğu tespit edildi. Elde edilen sonuçların literatürdeki diğer çalışmalarla uyum sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The accuracy of the dose calculated on the skin surface is controversial. TPS may not be able to make an accurate calculation at points close to the skin surface. Therefore, it is necessary to examine the surface dose with in vivo dosimetry, which is the safest way to confirm the treatment dose. CSI plans were prepared using VMAT and 3DCRT techniques to be used in the study. OSL and EBT3 film dosimeters were placed at the determined points on the Rando phantom. The prepared plans were irradiated with the Trilogy linear accelerator device. The doses measured by OSL and EBT3 film dosimeters after irradiation were compared with the doses calculated by TPS. Percentage differences between TPS-OSL and TPS-EBT3 film were determined. The clinical significance of the percentage differences determined was checked. As a result, differences between TPS and dosimeter measurements varying between 1.5% and 22% according to the measurement points were found. It was determined that the percentage differences found were less than 5% of the prescription dose. It was observed that the obtained results were compatible with other studies in the literature.