Basketbolcularda 1 tekrarlı maksimum testin izokinetik kuvvet karşılığının belirlenmesi
Determination of isokinetic strength equivalents of 1 repetition maximum test in basketball players
- Tez No: 644302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AHMET PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; bir tekrarlı maksimum (1TM) kuvvet değeri ile belirlenen çabuk kuvvet, kuvvette devamlılık ve maksimal kuvvetin farklı açısal hızlarda uygulanan izokinetik kuvvet karşılıklarının belirlenmesidir. Araştırmaya büyükler kategorisinden 21 erkek basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin izokinetik diz kuvveti; diz fleksiyon (Hamstring: H) ve ekstansiyonunda (Quadriceps: Q) üç farklı açısal hızda (60˚/sn 5 tekrar, 180˚/sn 10 tekrar, 300˚/sn 20 tekrar) gerçekleştirilmiştir. 1TM testi baskın ve baskın olmayan bacakta ayrı ayrı olmak üzere leg ekstansiyon ve leg curl makinelerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the isokinetic strength equivalents applied at different angular velocities of the power training, strength endurance and maximal strength determined by the 1-repetition maximum (1RM) strength value. Twenty one male basketball players from senior category voluntarily participated in this research. Isokinetic knee strength of the subjects at knee flexion (Hamstring: H) and extension (Quadriceps: Q) were performed at three different angular speeds (60˚/sec 5 rep, 180˚/sec 10rep, 300˚/sec 20 rep). 1 repetition maximum (1 RM) test was applied on machines with leg extension and leg curl adjustment on dominant and non-dominant leg separately.