Yeni pincer tipi ligand ve bazı metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of pincer type ligand and some metal complexes
- Tez No: 644321
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Pincer (kıskaç) bileşikleri; pincer bir ligandın herhangi bir geçiş metali ile kombine edilmesiyle oluşmaktadır. Literatür çalışmaları incelendiğinde, bu bileşiklerin çok geniş bir alana yayıldıkları görülmüştür. Pincer kompleksler; elektrokimya, biyokimya, tıp, polimer ve katalitik endüstri gibi alanlarda yayılım göstermişlerdir. Bu alanlarda, çeşitli polimerizasyon teknikleri, katalizör özellikleri, mikrobiyal ve kanser tedavisi gibi özelliklerinin önemi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, SNS tipli yeni bir pincer ligand olan 2,6-bis(((triflorometil)fenil)tiyo)metil)pridin'den; Cu(II), Ni(II) ve Pd(II) komplekslerinin sentezi gerçekleşmiştir. Elde edilen ligandın ve komplekslerin;13C-NMR , 1H-NMR, TGA-DTA, UV-Vis, FT-IR spektroskopik teknikler ve elementel analiz, erime noktası tayini yöntemi ve diğer fiziksel özellkleri sayesinde muhtemel yapısı aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pincer compoundsare formed by combining a primary ligand with any transition metal. When the literature studies are examined, it is seen that these compounds spread over a wide area.Pincer complexes have spread in fields such as electrochemistry, biochemistry, medicine, polymer and catalytic industry. In these areas, the importance of various polymerization techniques, catalyst properties, microbial and cancer treatment are emphasized. In this study, from a new SNS type 2,6-bis (((trifluoromethyl) phenyl) thio) methyl) pyridine the synthesis of the Cu (II), Ni (II) and Pd (II) complexes accomplished.The resultant ligand and complex thanks to 13C-NMR, 1H-NMR, TGA-DTA, UV-Vis, FT-IR spectroscopic techniques and elemental analysis, Melting Point Determination method and other physical properties, its possible structure has beenenlightened