İşveren markası ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Çağrı merkezi çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship of employer brand and organizational commitment: A research on call center employees
- Tez No: 644439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER GİRİŞKEN, DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, çağrı merkezi çalışanlarının işveren markası algılamaları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca çalışanların demografik özelliklerine göre işveren markası algılamaları ve örgütsel bağlılığın farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektedir. Bu çerçevede 169 çağrı merkezi çalışanından anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. Veri analizi sonucunda çalışanların işveren markası algılamaları ile örgütsel bağlılıkları arasında yüksek düzey bir ilişki tespit edilmiştir. aynı zamanda her iki kavramın boyutları arasında da benzer ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca çalışanların işveren markası algılamaları ve örgütsel bağlılık düzeyleri ortalamanın üzerindedir. Çalışanların örgütsel bağlılıkları; cinsiyet medeni durum yaş, işyeri kıdemi ve çalışılan pozisyon değişkenlerine göre farklılık göstermektedir. Yine çalışanların işveren markası algılamaları cinsiyet, medeni durum yaş ve kıdem değişkenlerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between call center employees' employer brand perceptions and organizational commitment levels. It also determines whether the perceptions of the employer brand and organizational commitment differ according to the demographic characteristics of the employees. In this framework, data were collected from 169 call center employees using a survey method. As a result of the data analysis, a high level relation was found between the employees' perceptions of employer brand and their organizational commitment. similar relationships were also found between the dimensions of both concepts. In addition, employees' perception of employer brand and organizational commitment levels are above average. Organizational commitment of employees; gender marital status varies according to the age, workplace seniority and position of employment. Employee brand perceptions also differ according to gender, marital status, age and seniority.