Cimin üzümü yaprağı kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle elde edilen gümüş nanopartikülünün genotoksik etkisinin kanat benek testi ile belirlenmesi
Determination of genotoxic effect of silver nanoparticle obtained from green synthesis method using cimin grape leaf by wing spot test
  1. Tez No: 644563
  2. Yazar: GÜRHAN BAYĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ALTUN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde nanopartiküllerin bitki özleri ile biyosentezi çok önemli bir araştırma alanı olmuştur. Yeşil sentez, hem üretimde maliyet azalması hem de çevre dostu yaklaşım nedeniyle diğer sentez yöntemlerinden bir adım öndedir. Bu nedenlerle araştırmamızda kullanılan gümüş nanopartikülünün eldesi için doğa dostu yeşil sentez yöntemi seçilmiştir. Bu çalışmada öncelikle gümüş nanopartiküller (AgNP(b)), UV-Vis spektroskopisi, X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskopisi (SEM), enerji dağılım X-ışını spektrometresi (EDX) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edilmiştir. Sonraki aşamada, kimyasal olarak üretilmiş gümüş nanopartiküller (AgNP(k)) ile Cimin üzüm yaprağı kullanılarak yeşil sentez metodu ile elde edilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP(b)) Drosophila melanogaster'in transheterozigot larvaları üzerinde olası toksik ve genotoksik etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, resesif flare (flr3) ve multiple wing hair (mwh) belirleyici genlerini üçüncü kromozomlarında taşıyan 72±4 saatlik larvalar kullanılmıştır. Larvalar, farklı konsantrasyonlarda (1,25; 2,5 ve 5 mg/mL) AgNP içeren besin ortamına alınarak kronik olarak beslenmiştir. AgNP'lerin genotoksik etkileri, uygulama sonunda larvalardan çıkan sineklerin kanat imajinal disk hücrelerindeki genetik değişimler (mitotik rekombinasyon, ayrılmama, delesyon ve nokta mutasyon) sonucunda oluşan mutant trikomlara göre değerlendirilmiştir. Mutant klon değerlendirmeleri, küçük tek tip, büyük tek tip ve ikiz klon sınıflandırmaları esas alınarak yapılmıştır. Somatik mutasyon ve rekombinasyon test yöntemiyle yeşil sentez ile elde edilen AgNP'nin genotoksik etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays biosynthesis of nanoparticles by plant extracts has been a very important research area. Green synthesis is one step ahead of other synthesis methods due to both cost reduction in production and environmentally friendly approach. For these reasons, the nature-friendly green synthesis method was chosen for the silver nanoparticle used in our research. The synthesized silver nanoparticles were characterized by Uv–Vis spectrophotometry, energy-dispersive X-ray diffractometer (XRD), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-Ray spectroscopy and Fourier transforms infrared spectroscopy (FTIR). In the next step, we tried to investigate the possible toxic and genotoxic effects of chemically produced silver nanoparticles (AgNP(k)) and silver nanoparticles (AgNP(b)) obtained by the green synthesis method on the transheterozygous larvae of Drosophila melanogaster. For this purpose, 72 ± 4 hour larvae were used, which carried the recessive flare (flr3) and multiple wing hair (mwh) determinant genes in their third chromosomes. The larvae were chronically fed into the nutrient medium containing AgNPs at different concentrations (1,25; 2,5 and 5 mg/mL). The genotoxic effects of AgNPs were evaluated according to the mutant trichomes formed as a result of genetic changes (mitotic recombination, non-separation, deletion, and point mutation) development of the wing imaginal discs. Mutant clone evaluations were made based on small single spots, large single spots, and twin spots classifications. It was determined that AgNP obtained by green synthesis by somatic mutation and recombination test method is not genotoxic.