The Use of referential questions in the EFL classroom
Cevabı öğretmen tarafından bilinmeyen soruların İngilizce''nin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda kullanımı
- Tez No: 64463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAN DOĞANÇAY AKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin derslerinde cevabı öğretmen tarafından bilinen ve bilinmeyen (display and referential) soru türlerini nasıl kullandıkları, ve bu soruların öğrencilerin verdiği cevapların uzunluğu ve sözdizimsel olarak karmaşıklığı üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışmanın amacı, öğretim-öğrenim sürecinde kullanılan değişik soru çeşitlerinin ne tür yanıtlar getirdiğini ve sınıf içi etkileşimi nasıl etkilediğini bulmaktır. Bu çalışmaya 4 öğretmen (2 kadın ve 2 erkek) ve öğrencileri katılmıştır. Öğretmenlerin ikisi kontrol grubunu, diğer ikisi ise deney grubunu oluşturmuştur. Deney grubu öğretmenlerine cevabı öğretmen tarafından bilinmeyen ve cevabı öğretmen tarafından bilinen soruların kullanılmasının önemi hakkında, bu konunun farkına varmalarını sağlayacak ölçüde bilgi verilmiştir. Daha sonra her öğretmenin aynı okuma metnini işledikleri dersler teybe alınmıştır. Veriler teypten elde edilen çevriyazıları (transcriptions) esas alınarak incelenmiştir. Sonuçlar, yapılan deneysel işleme (treatment) rağmen, cevabı öğretmen tarafından bilinen soruların, cevabı öğretmen tarafından bilinmeyen sorulara oranla daha sık kullanıldığını göstermektedir. Öğrencilerin cevaplarının uzunluğu ve sözdiziminin karmaşıklığı açısından cevabı öğretmen tarafından bilinmeyen sorulara verilen yanıtların ortalama uzunluğunun, hem kontrol grubunda, hem de deney grubunda, cevabı öğretmen tarafından bilinen sorulara verilen yanıtlarınkinden daha fazla olduğu bulunmuştur. Aynı şekilde öğrenci cevaplarının karmaşıklık derecesini gösteren cümle öbeklerinin (s-node) ortalamasının, cevabı VIIöğretmen tarafından bilinmeyen sorularda, cevabı öğretmen tarafından bilinen sorulara göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Kısaca, yabancı dil öğretmenlerinin kullandıkları ve cevapları öğretmen tarafından bilinmeyen sorularının, cevabı öğretmen tarafından bilinen sorulara oranla daha uzun ve sözdizimi daha karmaşık yanıtlar ortaya çıkardığı görülmüştür. Öğrenci cevaplarındaki bu yaratıcılığın daha iyi dil edinimine yol açtığına inanılmaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Use of Referential Questions in the EFL Classroom by Zeynep Onat This study investigates teachers' use of referential and display questions in the EFL classroom and their effects on students' responses in terms of the tetter's length and syntactic complexity. The aim is to discover what kind of output and interactions different question types trigger in the teaching-learning process. Four teachers (2 females and 2 males) and their classes participated in the study. Two of the teachers constituted the control group and the other two the treatment group. The treatment group teachers were given information aiming to raise their awareness of the relative merits of using referential and display questions in the classroom. Each teacher's lesson was then tape-recorded as they covered the same reading text. Data was analyzed based on the transcriptions obtained from the tape-recordings. Findings revealed that display questions were used more frequently than referential questions despite the treatment provided. In terms of the length and syntactic complexity of student responses, findings indicated that the mean length of utterances to referential questions in both the control group and the treatment group were higher compared to that of responses todisplay questions. The mean number of s-nodes in students' responses to referential questions also outnumbered those to display questions across both groups. In sum, referential questions were observed to trigger longer and syntactically more complex utterances when compared to display questions in the case of the four EFL teachers who participated in this study. Such complexity and creativity in learner output is believed to lead to better language acquisition. VI