Mustafa Çiftci'nin öykücülüğü
Mustafa Çiftci's storytelling
  1. Tez No: 644780
  2. Yazar: GÜLTUĞ ERDÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışma Mustafa Çiftci'nin Adem'in Kekliği ve Chopin (2012), Bozkırda Altmışaltı (2014) ve Ah Mercimeğim (2017) kitaplarından hareketle öyküleri ve öykücülüğü üzerine yapılmış edebî bir incelemedir. Çalışma; Mustafa Çiftci'nin Hayatı ve Edebî Dünyası, Mustafa Çiftci'nin Öyküleri ve Mustafa Çiftci'nin Öykücülüğü bölümlerinden oluşmaktadır. Tezin amacı; yakın dönem Türk Edebiyatı öykücüleri arasında bulunan Mustafa Çiftci'nin edebî ve fikrî dünyasını gözler önüne sermek, yazarın öykülerini metin tahlili kapsamında incelemek ve yapılan incelemelerden hareketle Mustafa Çiftci'nin öykücülüğü hakkında genel bir kanıya varmaktır. Çalışmanın Giriş kısmında öykü ve öykü kavramının Türk Edebiyatı'ndaki seyri hakkında genel bilgi verilmiş ve çalışmanın konusu ile önemi ifade edilmiştir. Mustafa Çiftci'nin Hayatı ve Edebî Dünyası bölümünde yazarın hayatı, edebî birikimini besleyen kaynaklar, eser verdiği edebî türler ve edebî faaliyetlerine değinilmiştir. Mustafa Çiftci'nin Öyküleri bölümünde yazarın üç öykü kitabında bulunan tüm öyküler; özet, zihniyet, yapı unsurları, tema, anlatım ve anlama yorumlama başlıkları altında tahlil edilmiştir. Mustafa Çiftci'nin Öykücülüğü bölümünde daha önce incelenen yirmi dokuz öyküden hareketle yazarın zihniyet, yapı unsurları, tema ve dil kullanımı hakkında genel bir çıkarım yapılmış ve Çiftci'nin öykücülüğümüz içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a literary research on the stories and literary identity of Mustafa Çiftci based on his books“Adem'in Kekliği ve Chopin”(2012),“Bozkırda Altmışaltı”(2014) and“Ah Mercimeğim”(2017). It consists of the following chapters:“Life and Literary World of Mustafa Çiftci”,“Stories of Mustafa Çiftci”and“Mustafa Çiftci's Storytelling”. The aim of the thesis is to reveal the literary and intellectual world of Mustafa Çiftci, one of the modern Turkish Literature storytellers, to examine the writer's stories with text analysis and to reach a general conclusion about Mustafa Çiftci's storytelling based on them. In the introduction, general information about the course and concept of stories in Turkish Literature and the subject and importance of the study is given place. In the Life and Literary World of Mustafa Çiftci chapter, the life of the writer, the sources that feed his literary accumulation, his literary genres and literary activities are mentioned. In the Stories of Mustafa Çiftci chapter, all the stories in the writer's three books are analyzed in terms of their summary, mentality, structural elements, theme, narration and interpretation. In Mustafa Çiftci's Storytelling chapter, a general conclusion is made about the writer's mentality, structural elements, theme and language use based on the twenty-nine stories examined in the previous chapter, and the place of Çiftci in our storytelling is tried to be determined.