Reaksiyon ve çeviklik antrenmanlarının kolluk savunma müdahale tekniklerine etkilerinin araştırılması
A research on impacts of reaction and agility training on law enforcement defense and intervention techniques
- Tez No: 644934
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde, eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere uygulatılmış olan, 8 haftalık reaksiyon sürati ve çeviklik antrenmanlarının, Kolluk Savunma ve Müdahale Teknikleri konusuna etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya; deney grubu olarak (n=25) kontrol grubu olarak (n=25) olmak üzere toplam (n=50) öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerden deney grubuna, derslerden sonra günlük çalışma çizelgesinde yer alan, serbest spor saatlerinde haftada 2 gün 8 hafta süresince reaksiyon sürati ve çeviklik antrenmanları uygulatılmış, kontrol grubundaki öğrenciler ise çalışma programında bulunan serbest spor faaliyetlerine devam etmişlerdir. Katılımcıların tamamına ön test ve son test uygulanmış; Reaksiyon Sürati (Ses-Işık) performansları Newtest 1000 aleti ile Çeviklik performansları Pro Agility Testi ve T Testi ile Patlayıcı Güç ölçümleri durarak uzun atlama testi ile boy, kilo ve Vücut Kütle İndeksi (VKİ) değerleri, elektronik boy kilo ölçer DESİ GL 150 aleti ile belirlenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Öncelikle Shapiro-Wilk testi ile verilerin dağılımı incelenmiş, normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda grup içi ön test ve son test sonuçları arasındaki farklığı belirlemek için nonparametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi gruplara arası ön test ve son test sonuçları arasındaki farklığı belirlemek için Mann Whitney U Testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to evaluate effects of 8-week reaction speed and agility training, performed by cadets of Gendarmerie and Coast Guard Academy, on Law Enforcement Defense and Intervention Techniques. A total of 50 cadets attended to the study which 25 of them were experimental group and the other 25 were control group. The experimental group was implemented reaction speed and agility training during twice a week for 8 weeks in their free sports time which was stated in daily work schedule. The control group just continued their free time sport activities in the same timeline. All participants were apllied pre-test and post-test. Reaction speed performances were measured by Newtest 1000 equipment. Agility performances were measured by Pro Agility Test and T Test. Explosive power was determined by long jump by standing. Height, weight and body mass index values were determined by an electronic height and weight meter called DESI GL 150. The data obtained were analyzed with SPSS 22. First of all, the data were rewieved with Shapiro-Wilk test and it was determined that data was not showing normal distribution. To determine the differences between pre-test and post-test results according to the distribution, Wilcoxon Signed Rows Test was applied for intra-group and Mann Whitney U Test was applied for inter-group.