Farklı gübre uygulamalarında yetiştirilen biber (Capsicum annuum L.) bitkisi ile beslenen şeftali yaprakbiti [(Myzus persicae Sulz.) Hemiptera: Aphididae]'nin bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics of green peach aphid (Myzus persicae Sulz.) Hemiptera: Aphididae] fed on pepper (Capsicum annuum L.) growed in different fertilizer applications
- Tez No: 644948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN POLAT AKKÖPRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Polifag bir zararlı olan şeftali yaprakbiti (Myzus persicae Sulz.) biber üretim alanlarında ekonomik kayıplara neden olan zararlıdan biridir. Genel yaprakbiti zararına ek olarak virüs hastalıklarına vektörlük yapmaktadır. Zararlılar ile mücadelenin ekolojik dengeyi bozmadan yapılabilmesinin önemli aşamalarından biri, onlar için olmayan koşulların oluşturulmasıdır. Özellikle bitki yetiştirme aşamasında toprak verimliliğini arttırmak için kullanılan gübreleme yöntemleri toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin optimal olmasına önemli ölçüde katkı sağlamakta, bu da o topraklarda yetişen bitkilerin hastalık ve zararlılara daha dirençli olmasına imkan sağlamaktadır. Bu çalışmada, vermikompost, vermisüspansiyon, hayvan gübresi ile muamele edilmiş biber bitkisi üzerinde beslenen zararlının, popülasyon gelişmesine bağlı olarak gelişiminin baskılanmasında gübrenin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 25±1 0C, % 60±5 orantılı nem ve 16:8 saat aydınlık karanlık koşullarının sağlandığı iklim odalarında, dört farklı uygulamada yetiştirilen biber bitkisi üzerinde gelişen M. persicae (Sulz.)'e ait en düşük kalıtsal üreme yeteneği, üreme gücü sınırı ve net üreme gücü vermisüspansiyon ve hayvan gübresi uygulamalarından elde edilmiştir. Böylece toprağa vermisüspansiyon ve hayvan gübresi uygulamasının Myzus persicae'nin biyolojik parametreleri üzerine diğer muamelelere oranla önemli derecede negatif etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu uygulamaların, zararlı için ekolojik kontrol yöntemi olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The green peach aphid (Myzus persicae Sulz), which is a polyphage pest, is one of the pests that causes economic losses in pepper production areas. In addition to general aphid damage, it vectors virus diseases. One of the important stages of the management against pests without breaking the ecological balance is the creation of conditions that are not suitable for them. Fertilization methods used to increase soil fertility, especially in the plant growing stage, contribute significantly to the optimal physical, chemical and biological properties of the soil, this enables plants grown in that soil to be more resistant to diseases and pests. In this study, it was aimed to determine the effect of fertilizer on suppression of pest fed on vermicompost, vermisuspension, and animal fertilizer treated pepper plant depending on population development. lowest hereditary reproductive ability, reproductive power limit and net reproductive power were obtained from suspension and animal manure applications, of Myzus persicae (Sulz.), which feeds on pepper plant grown in four different applications, in climate rooms where 25 ± 1 0C, 60±5 % humidity and 16: 8 hours bright dark conditions are provided. Thus, it was determined that the application of vermisuspension and animal manure to the soil had a significant negative effect on the biological parameters of Myzus persicae compared to other treatments. It is envisaged that these practices can be used as an ecological control method for pests.