Promotional practices in pharmaceutical marketing in Turkey
Türkiye'de ilaç pazarlamasında kullanılan promosyon yöntemleri
  1. Tez No: 64501
  2. Yazar: TUBA KESKİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kısa Özet Türkiye'de İlaç Pazarlamasında Kullanılan Promosyon Yöntemleri Yazan Tuba Keskinel Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de ilaç pazarlamasında kullanılan promosyon yöntemlerini araştırmaktır. Çalışmada, çeşitli koşullarda doktorların ilaç reçeteleme ile ilgili risk algılamaları; ilaç endüstrisinde yeni ürünün pazara giriş zamanının etkisi; ve doktorların ilaç reklamları konusunda düşünceleri de saptanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, dünyada ve Türkiye'de ilaç endüstrisi tanıtılmaktadır. İkinci bölümündeki yazın taramasında, ilacın pazara giriş zamanının etkileri; özellikle promosyon yöntemlerinin üzerinde durarak ilaç pazarlaması; ilaç pazarlamasında yenilikler; promosyon yöntemlerinde değişiklikler; ve ilaç reklamları konularında Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan çalışmalar sunulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türkiye'de ilaç pazarlamasında kullanılan promosyon yöntemlerini araştırmak için yapılan saha çalışması raporlanmaktadır. Birincil veri toplama yöntemi olarak, amacı açık, yapılı bir anket kullanılmaktadır. Anket, ikili ve çoklu sabit seçenekli sorularla, açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Anket, 103 tıp doktoru tarafından doldurulmuş, ancak 84 tanesi istatistiksel analizlerde kullanılmaya uygun bulunmuştur. Toplanan veriler,“Windows için SPSS 5.0”istatistik programı kullanılarak; frekans, chi-square, gruplar ve çiftler için t-testi, ve pearson analizleri ile incelenmektedir. Daha sonra, empirik çalışmanın sonuçlan sunulmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, elde edilen bulgulara dayanarak saptanmış, sağlık sektörü kurumlan ve çalışanları ile gelecekteki çalışmalar için öneriler yer almaktadır. Çalışmanın en önemli bulgularından biri, doktorların reçeteleme karan verirken, tüm bilgi kaynaklan arasında, kişisel deneyimlerinin en etkili olmasıdır. Bu bulgular, doktorların reçeteleme kararlarını etkilemede en başardı faktörlerin, ilaç firmaları tarafından değiştirilemeyen kaynaklar olduğunu göstermektedir.İlaç sektöründe çalışanlar, bu çalışmanın yazın taraması ve Türkiye'de gerçekleştirilen araştırma bölümlerinden yararlanabilirler. Yazın taraması bölümünden, dünya ilaç pazarlamasındaki eğilimleri ve gelişmeleri inceleyebilirler. Araştırma bölümünden ise, Türkiye'de kullanılan promosyon yöntemlerini izleyip, dünyadaki gelişmeleri Türkiye'de uygulama imkanlarım araştırabilirler.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Promotional Practices In Pharmaceutical Marketing In Turkey By Tuba Keskinel The major purpose of this study is to investigate promotional practices in pharmaceutical marketing in Turkey. The study also analyzes the perception of risk by doctors in their prescription decision and the order-of entry effect in the pharmaceutical industry. The opinions of doctors on a current debate, namely direct- to-consumer advertising of drugs, are investigated as well. The first part of the study gives a brief overview of the pharmaceutical industry in the world and in Turkey. The second part consists of the literature review in the western countries and the United States of America about the order-of-entry effect in the pharmaceutical industry; pharmaceutical marketing, with special emphasis on promotional practices; recent developments in pharmaceutical marketing practices; changes in the promotional tools; and direct-to-consumer advertising of drugs. In the third part of the study, the methodology of the research conducted to find out promotional practices in pharmaceutical marketing in Turkey is explained. A structured, undisguised questionnaire is used as the primary data collection instrument. The questionnaire consists of dichotomous and multichotomous fixed- alternative questions and open-ended questions. The questionnaire is applied to a sample of 103 medical doctors chosen by the convenience sampling method; 81 of which are found appropriate for evaluation. The collected data is analyzed using the statistical analysis program“SPSS 5.0 for Windows”. For the analyses, frequencies, chi-square tests, t-test for groups, t-test for pairs, and pearson correlation tests are used. Then, the findings of the empirical study are reported. The study ends with the implications for health care professionals, for further research; and contribution of the study. A major finding of the study is that among all kinds of commercial and noncommercial sources of information, doctors are found to rely mostly on theirprevious experience with the drug in their prescription decision. It is noteworthy that the factors found to be most influential in doctors' prescription decisions are the ones that cannot be directly manipulated by pharmaceutical companies. Health care professionals may benefit both from the literature review part of this study, and from the empirical research conducted in Turkey. In the literature review part, they may analyze the global trends and developments in pharmaceutical marketing practices, especially changing promotional tools. In the empirical research, they may analyze the promotional practices in the Turkish context, and consider adapting the global trends to the Turkish pharmaceutical marketing practices.