Boks antrenörlerinin iletişim becerileri ve liderlik tarzlarının incelenmesi
Examination the communication skills and leaderships styles of boxing coaches
  1. Tez No: 645456
  2. Yazar: ADEM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Boks antrenörlerinin iletişim becerileri ve liderlik tarzlarının incelenmesidir. Bu çalışmanın evreni; Türkiye Boks Federasyonuna bağlı olan kadın ve erkek boks antrenörlerini kapsamaktadır. Örneklemini ise; gönüllü olarak katılan 111 erkek, 9 kadın boks antrenörü oluşturmaktadır. Elektronik ortamda kendilerine araştırmada kullanılacak 2 ayrı ölçekten oluşan linkleri gönderilerek aynı yolla geri dönüş yapılması sağlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmacının belirlemiş olduğu demografik bilgiler, Fidan Korkut Owen'nın (1996) geliştirdiği İletişim Becerileri Ölçeği (İBÖ) ve Chelladural ve Saleh (1980)'in geliştirdiği ve Tiryaki (2000) tarafından uyarlanan Spor İçin Liderlik Ölçeği (SLÖ) kullanılarak toplanmıştır. İBDÖ 5'li likertten oluşan bir ölçek olup 25 faklı maddeyi içeren bir yapıdır. SLÖ 5'li likertten oluşan bir ölçeğin 40 farklı madde içermekte olan ve 5 alt boyuttan oluşan bir yapıdır. Yönergenin de mevcut olduğu formda tersine maddelerin bulunmadığı ölçek için yüksek puanın anlamı, ankete katılan antrenörlerin iletişim becerisi ve liderlik tarzlarının düzeylerinin pozitif yönde değerlendirme yaptıklarının işaretidir. Bulgular: Bu araştırmanın bulgularına göre, SPSS-22 programının analizinde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis, Spearman´s rho kolerasyonu, Klomanov Smirnov testleri yapılmış olup değerleri P>.0,05 olarak anlamlı sonuçlandırılmıştır. Sonuçlar tablolarda yansıtılmıştır. Boks antrenörlerinin iletişim becerileri cinsiyetleri yönünden anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Antrenörlerin iletişim becerileri her ne kadar cinsiyetleri yönünden anlamlı bir farklılık göstermese de kadın boks antrenörlerinin iletişim becerileri düzeyinin erkek boks antrenörlerinin iletişim becerileri düzeyine göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Boks antrenörlerinin liderlik tarzları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen erkek boks antrenörlerinin liderlik tarzı toplam puanı kadın boks antrenörlerininkine göre daha yüksek düzeyde bulunmuştur. Alt boyutlara bakıldığında ise kadın boks antrenörlerinin eğitim öğretim, otokratik davranış ve ödüllendirici davranış alt boyutlarında erkek boks antrenörlerinden daha yüksek puana sahip oldukları görülmektedir. Sonuç: Boks antrenörlerinin iletişim becerileri ile liderlik tarzları arasında anlamlı bir korelasyon söz konusu değildir. Etkili iletişim becerisi sergilemek, takım arkadaşlarını, meslektaşlarını, sporcularını ve öğrencilerini iletişim becerileri ile etkilemek her ne kadar liderliğin gerektirdiği birer özellik olsa da bu araştırmanın bulguları bunu desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: is to create a study. examination of the communication skills and leadership styles of boxing coaches. The universe of this study; It includes men's and women's boxing coaches affiliated with the Turkish Boxing Federation. The example is; 111 men and 9 women who participated voluntarily are boxing coaches. By sending links consisting of 2 different scales to be used in research to them electronically, a return was provided in the same way. Materyal and Method: Demographic information identified by the researcher was collected using the Protocol for Communication Skills (IbÖ) developed by Fidan Korkut Owen (1996) and the Leadership Scale for Sports (SLÖ) developed by Chelladural and Saleh (1980) and adapted by Tiryaki (2000). IBA 5 is a scale of lirt and is a structure that contains 25 different substances. SLÖ 5 is a structure of 5 subsizes, which contain 40 different substances on a scale of lirt. The meaning of the high score for the scale of the lack of reverse clauses in the form in which the directive is available is a sign that the levels of communication skills and leadership styles of the coaches surveyed are positive. Result: we're going to have to According to the findings of this study, mann-whitney u test, Kruskal Wallis, Spearman's rho choleration, Klomanov Smirnov tests were performed in the analysis of the SPSS-22 program and their values were significantly concluded as P>.0.05. The results are reflected in the tables. Boxing coaches' communication skills do not differ significantly in terms of their gender. Although the communication skills of coaches do not differ significantly in their gender, the level of communication skills of female boxing coaches is higher than the level of communication skills of male boxing coaches. Although there is no significant difference between the leadership styles and genders of boxing coaches, the overall score of the leadership style of male boxing coaches has been higher than that of female boxing coaches. Looking at the lower dimensions, women's boxing coaches have a higher score than male boxing coaches in their lower dimensions of education, autocratic behavior and rewarding behavior. Conclusion: There is no meaningful correlation between the communication skills of boxing coaches and their leadership style. Demonstrate effective communication skills, teammates, colleagues, athletes and students with their communication skills leadership is a feature of how to impress, although the findings of this research did not support this.