6 haftalık pliometrik ve core egzersizlerinin bireysel ve takım sporcularında denge faktörü üzerine etkisi
Effect of 6-week pliometric and core exercises on balance factor in individual and team athletes
  1. Tez No: 645572
  2. Yazar: BURAK HANÇERLİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, 6 haftalık pliometrik ve core egzersizlerinin bireysel ve takım sporcularında denge faktörü üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ili, Ataşehir ilçesinde ikamet eden 30 aktif sporcu öğrenci katılması planlanmıştır fakat antrenmanlara katılımdan kaynaklı sayı 19'a düşmüştür. Araştırmamıza 10 Bireysel sporcu 9 Takım sporucusu katılmıştır. Araştırmamızda sporcuların yaş, boy, kg, vücut kitle endeksi, sağ ve sol pençe kuvveti, esneklik, sırt kuvveti, dikey sıçrama ve denge testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde ön ve son testler için Paired T Testi, iki grubun karşılaştırılması için bağımsız gruplarda T Testi uygulanmıştır. Verilerin analizi için Spss Paket programıkullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to calculate the effect of balance factor on individual and athletes of 6-week plyometric and core exercises. It was planned to participate in the study, 30 active athletes residing in Istanbul province, Ataşehir district, but the number dropped to 19 without participating in training sessions. 10 individual athletes and 9 team athletes participated in our research. Age, height, body mass index, right and left paw strength, flexibility, back strength, vertical jump and balance tests were applied in our study. Paired T Test was used for pre and post tests in the analysis of the data, and T Test was used in independent groups to compare the two groups. Spss Package program was used for data analysis.