Gömülü yirmi yaş cerrahilerinde dental loupe kullanımının intraoperatif ve postoperatif etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of intraoperative and postoperative effects of dental loupe in third molar surgery
- Tez No: 645594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SİNDEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Gömülü 20 yaş dişi çekimini takiben gelişen komplikasyonlar genellikle geçici olmasına rağmen, postoperatif dönemde hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Meydana gelebilecek komplikasyonları önlemek için çeşitli destekleyici yaklaşımlar önerilmiş olmasına karşın, ideal yaklaşım konusunda görüş birliği sağlanamamıştır. Dental loupe kullanımı, periodontal cerrahi işlemler ve kök ucu cerrahi işlemlerde başarı oranını artırmaktadır. Literatürde daha önce gömülü yirmi yaş dişi çekiminde dental loupe kullanımı ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır.Bu sebeple çalışmamızda gömülü 20 yaş dişi operasyonlarında dental loupe kullanımının, operasyon süresi ve operasyon sonrasında ağrı, ödem ve trismus üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bilateral, mezioangular pozisyonlu gömülü 3. molar dişin çekimi çenenin bir tarafında x3.3 büyütmeli dental loupe kullanılarak, diğer tarafında ise büyütme olmaksızın 20 hastada eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Ödem, hastaların yüzlerinde belirlenen referans noktaları üzerinden preoperative dönemde ve postoperatif 3. ve 7.günlerde esnek cetvel kullanılarak yapılan ölçümler ile değerlendirilmiştir. Ağrı şikayetlerinin değerlendirmesi Görsel Analog Skala (VAS) ile yapılmıştır. Bulgular: Gözlem sayısı 7 erkek , 13 kadın hastanın mandibulasından iki taraflı toplanan veriler doğrultusunda 40 olarak kaydedildi. Büyütme altında ve büyütme olmaksızın yapılan cerrahilerde; operasyon süresi, operasyon sonrası 3. ve 7.günlerde ağrı, ödem ölçümlerinde istatistiksel olarak fark görülmemiştir. (p değerleri 0.069 ila 0.895 arasında). Sonuç: Dental loupe kullanımında operasyon süresi uzamıştır. Postoperative ağrının hızlı bir azalma göstermesinin, dental loupe ile yapılan işlemin atravmatik olması ilgili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Complications of third molar extraction are often temporary, but may cause a significant decrease in quality of life in the postoperative period. Although different supportive approaches have been used to prevent complications, there is no consensus on ideal practice. The use of dental loupe increases the success rate in periodontal surgeries and endodontic root end-up resection. In the literature review, there is no study related to use of dental loupe in 3rd molar toothe extraction. The aim of our study is to evaluate the effects of dental loupe on the duration of the operation and postoperative pain and edema. Method: The bilateral, mesioangular 3rd molar teeth were simultaneously extracted in 20 patients on one side with 3.3x magnification dental loupe and the other side without loupe Edema was evaluated with the measurements made with the help of flexible ruler on the preoperative and postoperative 3rd and 7th days over the reference points determined on the face. Pain complaints were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS). Results: According to the data collected on both sides of the mandible, 7 males and 13 females, the number of observations was recorded as 40. In surgeries performed under with or without magnification, the operation time and the 3rd and 7th days measurements of pain and edema did not change significantly (p values between 0.069 and 0.895). Conclusion: The operation time prolonged in using dental loupe. A rapid decrease in postoperative pain variable is thought to be caused by an atraumatic procedure with loupe.