Odontojenik keratokist ve dentijeröz kist olgularındaki P16 ve caprın-1 ekspresyonlarının karşılaştırılması
P16 and caprin-1 expressions in odontogenic keratocysts and dentigerous cysts
  1. Tez No: 645595
  2. Yazar: NELLİ YILDIRIMYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ALTAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı dentijeröz kist ve odontojenik keratokistlerin, CAPRIN-1 ve p16 antikorları ile immünohistokimyasal boyanma özellikleri yönünden karşılaştırılması ve moleküler seviyede odontojenik keratokistlerin davranışları hakkında yeni bir görüş edinilmesidir. Yöntem: 2014 – 2019 yılları arasında opere edilen ve dentijeröz kist veya odontojenik keratokist teşhisi alan kırkar olgu randomize olarak seçilerek CAPRIN-1 ve p16 antikorlarının saptanması için immünohistokimyasal boyama yöntemi ile incelenmiştir. Nükleer ve/veya sitoplazmik boyanma“pozitif”olarak değerlendirilmiştir. Pozitif olgularda boyanan hücre sayısına göre yüzde olarak ifade edilen hücre boyanma oranı ve hücre boyanma yoğunluğu belirlenerek her örnek için boyanma yoğunluğu dağılımı (BYD) skoru hesaplanmıştır. Boyanma izlenmeyen olgular, söz konusu antikorlar açısından“negatif”kabul edilmiştir ve BYD skoru sıfır olarak belirlenmiştir. BYD skorlarına göre olguların ekspresyon düzeyi negatif, hafif, orta veya yüksek olarak derecelendirilmiştir. Bulgular: Seksen örnek içerisinde 16 preparat bozuk epitel bütünlüğü veya immünohistokimyasal değerlendirmeyi olumsuz etkileyebilecek seviyede enflamasyon sebepleriyle çalışmadan çıkartılmıştır. Dentijeröz kist grubunda 14 negatif ve 17 pozitif, odontojenik keratokist grubunda 15 negatif ve 18 pozitif p16 ekspresyonu görülmüştür. Grupların kendi içlerinde negatif ve pozitif olgu sayıları arasındaki farkı anlamlı bulunmamıştır. Dentijeröz kist için BYD skor aralığı ve ortalaması 0-120 ve 16.9 (±30.9), odontojenik keratokist için 0-180 ve 14.8 (±33.6) olarak ölçülmüştür. İki grubun BYD skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Dentijeröz kist grubunda 10 negatif ve 21 pozitif, odontojenik keratokist grubunda üç negatif ve 30 pozitif CAPRIN-1 ekspresyonu görülmüştür. Grupların kendi içlerinde negatif ve pozitif olgu sayıları arasındaki fark sadece odontojenik keratokist grubunda anlamlı bulunmuştur (p= 0.000 ). Dentijeröz kist için BYD skor aralığı ve ortalaması 0-160 ve 31.1 (±35.7), odontojenik keratokist için 0-160 ve 57.3 (±42.3) olarak ölçülmüştür. Odontojenik keratokist grubunda CAPRIN-1 ekspresyonu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p= 0.043). Sonuç: CAPRIN-1, odontojenik keratokistlerdeki artmış mitotik aktivite, yüksek nüks riski veya uydu kisti varlığı gibi karakteristik özelliklerin moleküler temelleri hakkında aydınlatıcı olabilir .
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the work described in this thesis is to compare dentigerous cysts and odontogenic keratocysts for CAPRIN-1 and p16 antibodies via immunohistochemical staining and to obtain a new perspective about the specific behavioral characteristics of odontogenic keratocysts at the molecular level. Method: Forty dentigerous cyst and forty odontogenic keratocyst cases, operated between 2014 and 2019, were randomly selected and examined using immunohistochemical staining for the detection of CAPRIN-1 and p16 antibodies. Nuclear and/or cytoplasmic staining was evaluated as“positive”. In positive cases, the cell staining rate (expressed as a percentage) and the cell staining intensity were determined and a staining intensity distribution (SID) score was calculated for each sample. Cases were considered“negative”if they showed no staining for CAPRIN-1 or p16 antibodies and they were given a SID score of zero. According to the SID scores, the expression levels were rated as negative, mild, moderate or high. Results: Of the 80 samples, 16 were excluded from the study for reasons of impaired epithelial integrity or inflammation that could adversely affect the immunohistochemical evaluation. Fourteen negative, 17 positive p16 expression and 15 negative, 18 positive p16 expression were observed in dentigerous cyst and odontogenic keratocyst groups, respectively. The difference between the negative and positive cases within groups was not significant. SID score range and mean were 0-120 and 16.9 (± 30.9) for dentigerous cysts and 0-180 and 14.8 (± 33.6) for odontogenic keratocysts. The difference between the SID scores was not statistically significant between groups. Ten negative, 21 positive and three negative, 30 positive CAPRIN-1 expression were observed in dentigerous cyst and odontogenic keratocyst groups, respectively. The difference between the negative and positive cases within groups was significant only in the odontogenic keratocyst group (p = 0.000). The SID score range and mean were 0-160 and 31.1 (± 35.7) for dentigerous cysts and 0-160 and 57.3 (± 42.3) for odontogenic keratocysts. CAPRIN-1 expression was significantly higher in the odontogenic keratocyst group (p = 0.043). Conclusion: The molecular basis of characteristic features such as increased mitotic activity, high recurrence rates or presence of satellite cysts in odontogenic keratocysts may be attributed to the expression of CAPRIN-1.