Meme kanserinde PIK3CA gen varyasyonunun ve PI3K serum düzeyinin incelenmesi
Investigation of PIK3CA gene variation and Pİ3K serum level in breast cancer
- Tez No: 645680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CACINA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında yaygın görülen bir kanser türü olup genetik, çevresel veya hormonal çeşitli etkilerin sonucu olarak gelişmektedir. Meme kanserinde önemli rol oynayan pek çok sinyal yolağı vardır. Bunlardan insan malignitelerinde yoğun bir şekilde araştırılan PI3K (Fosfatidilinozitol 3-kinaz) sinyal yolağı; hücre çoğalması ve anjiyogenezi tetikleyerek tümör oluşumu ve kanser gelişiminde önemli bir role sahiptir. PI3K ailesi alt sınıfından p110α'yı üreten PIK3CA, diğer izoformlara göre kanserde daha fazla mutasyona uğramaktadır. İnsan popülasyonlarında sıklıkla görülen tek nükleotid polimorfizmler (SNP'ler) ise, protein yapısını veya fonksiyonunu değiştirerek kansere ve birçok hastalığa karşı yatkınlığı etkileyebilmektedir. Çalışmamızda, PIK3CA; C>A gen varyasyonu ve PI3K serum düzeyleri ile meme kanseri riski ve klinik, prognostik parametrelerle olası ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız sonucunda, meme kanserli hastalar ile sağlıklı bireyler arasında ilgili polimorfizmde genotip ve allel dağılımları açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,005). PIK3CA; C>A gen varyasyonu genotip ve allel dağılımlarına göre; klinik ve prognostik ile birlikte değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir veri saptanmamıştır. PI3K serum düzeyleri meme kanserli hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksek oranda gözlenmiş olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,033). Ancak PI3K serum düzeyleri ile PIK3CA; C>A genotip ve allel dağılımları, klinik ve prognostik parametreler açısından anlamlı bir bulguya rastlanmamıştır. Çalışmamız sonucunda serum PI3K seviyelerinin meme kanseri riskinde rol oynayabileceği ve PIK3CA; C>A gen polimorfizminin daha geniş örneklem grupları arasında incelenmesi gerekliliği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a common type of malignancy among woman that develops as a result of various genetic, environmental or hormonal factors. Several signaling pathways induce breast cancer pathogenesis. The PI3K (Phosphatidylinositol 3-kinase) signaling pathway has been extensively studied in human malignancies also play important roles in tumorigenesis and cancer development by triggering cell proliferation and angiogenesis. p110α a subclass of the PI3K family is produced by PIK3CA, frequently mutated in cancer than other isoforms. Single nucleotide polymorphisms (SNPs), which are observed common in populations can affect the susceptibility to cancer and many diseases by changing protein structure or function. In our study; we aimed to evaluate the possible relationships between PIK3CA; C>A gene variation and PI3K serum levels in breast cancer risk and also by the regard of clinical, prognostic parameters. According to our study, there were no significant association between PIK3CA; C>A genotype and allele distributions in breast cancer patients and healthy individuals (p> 0,005). We performed stratification analyses by regarding tumor characteristics and other demographic variables but we did not detect any significant correlation between the genotypes distribution and these prognostic parameters. PI3K serum levels were observed higher in breast cancer patients compared to the control group, and the difference was statistically significant (p= 0,033). However, there were no significant association between genotype and allele distributions, clinical and prognostic parameters in terms of PI3K serum levels. In conclusion we suggest that serum PI3K levels may play role in breast cancer risk and larger patient groups may have clinical value in assessment of the genetic risk and tumor progression of breast cancer.