Gebe kadınların ağrı inançları ağrı ile başa çıkma biçimleri eş desteği düzeyleri ve doğum tercihlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of pregnant women's pain beliefs and coping styles, spouse support levels and birth preferences
- Tez No: 645807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, gebe kadınların ağrı inançları, ağrı ile başa çıkma biçimleri, eş desteği düzeyleri ve doğum tercihlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 01 Ekim 2018- 31 Mart 2019 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Evreni, Adana merkez ilçelerindeki Aile Sağlığı Merkezinde takip edilen gebe kadınlar, örneklemi ise 386 gebe oluşturmuştur. Etik kurul onayı, kurum izni ve gebe kadınlardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Ağrı İnançları Ölçeği, Ağrıyla Başa Çıkma Ölçeği ve Eş Destek Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Spearman korelasyon ve Binary Lojistik Regresyon modeliyle değerlendirilmiştir. Araştırmamızda, gebe kadınların yaş ortalamasının 27,49±4,41 olduğu, %58'inin lise veya altı eğitim düzeyinde olduğu, %33,6'sının 3.trimesterde olduğu, %90,2'sinin normal doğum yapmak istediği saptanmıştır. Gebe kadınların, Ağrı İnançları Ölçeği Organik İnançlar alt boyut puan ortalaması 3,78±1,03, Ağrı İnançları Ölçeği Psikolojik İnançlar alt boyut puan ortalaması 4,88±1,04; Ağrıyla Başa Çıkma Ölçeği Kendi Kendine Başa Çıkma alt boyut puan ortalaması 21,03±6,74, Ağrıyla Başa Çıkma Ölçeği Çaresizlik alt boyut puan ortalaması 12,12±4,49, Ağrıyla Başa Çıkma Ölçeği Bilinçli Bilişsel Girişimler alt boyut puan ortalaması 13,75±4,35 ve Ağrıyla Başa Çıkma Ölçeği Tıbbi Çare Arama alt boyut puan ortalaması 9,90±3,76 ve Eş Destek Ölçeği toplam puan ortalaması 70,70±10,89'dur. Gebe kadınların, ağrı kaynaklarının ve tedavi şeklinin daha çok psikolojik inançlardan kaynaklandığı, Ağrıyla Başa Çıkma Ölçeği Kendi Kendine Başa Çıkma, Çaresizlik ve Bilinçli Bilişsel Girişimler alt boyut puan ortalamasının orta, Tıbbi Çare arama alt boyut puan ortalamasının düşük düzeyde olduğu, algıladıkları eş destek düzeyinin iyi olduğu ve çoğunluğunun normal doğum yapmak istediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate pregnant women's pain beliefs and pain coping styles, spouse support levels, and birth preferences. The study, which was descriptive and cross-sectional in nature, was conducted between 1st of October 2018 and 31st of March 2019. The target population was composed of pregnant women registered in the Family Health Centers located in the city center of Adana, and the sample was 386 pregnant women. Ethics Committee and Institutional Approval and informed consent of pregnant women were obtained for the study. Data were collected through the Socio-demographic Form, the Pain Beliefs Questionnaire, the Pain Coping Questionnaire, and the Spouse Support Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Spearman correlation, and Binary Logistic Regression model. The average age of the participating pregnant women was 27,49±4,41, 58 % had an education level of high school and below, 33,6% were in the third trimester, and 90,2% wanted to have vaginal delivery. The participants' Pain Beliefs Questionnaire Organic Beliefs sub-scale mean score was 3,78±1,03, Pain Beliefs Questionnaire Psychological Beliefs sub-scale mean score was 4,88±1,04, and Pain Coping Questionnaire Self-Management sub-scale mean score was 21,03±6,74; Pain Coping Questionnaire Helplessness sub-scale mean score was 12,12±4,49; Pain Coping Questionnaire Conscious Coping Attempts sub-scale mean score was 13,75±4,35; and Pain Coping Questionnaire Medical Remedies sub-scale mean score was 9,90±3,76; and Spouse Support Scale total mean score was 70,70±10,89. The results showed that the pain sources and treatment types of pregnant women mainly resulted from psychological beliefs, Pain Coping Questionnaire Self-Management, Helplessness and Conscious Coping Attempts sub-scale scores were moderate, and Medical Remedies sub-scale score was low, perceived spouse support level was good, and the majority of the participating pregnant women wanted to have vaginal delivery.