Bikondiler tibia plato kırıklarında tek plak veya çift plak uygulamasının enerji tüketimi üzerine etkisi
  1. Tez No: 645808
  2. Yazar: BATUHAN GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bikondiler plato kırıklarının optimal tedavisinde çift plak ile tespit gerekliliği ve tek plak ile tespitin yeterli olduğu görüşleri arasında tartışmalar halen devam etmektedir. Çalışmamızın amacı, bikondiler plato kırıklarında tek plak ve çift plak uygulanan hastaların sonuçlarının objektif, sübjektif ve radyolojik kriterler doğrultusunda karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem 2014 – 2019 tarihleri arasında bikondiler plato kırığı nedeni ile opere edilmiş olan 23 hasta incelendi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, dominant taraf, kırık taraf ve vücut kitle indeksi gibi demografik verileri, travma mekanizmaları, pre-operatif ve post-operatif hastanede yatma ve takip süreleri kayıt altına alındı. Hastaların sübjektif fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmek için Diz İncinme ve Osteoartrit Skoru (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score, KOOS) ve Rasmussen Klinik Skorlaması, radyolojik sonuçlarını değerlendirmek için Rasmussen Radyolojik Skorlaması ve objektif fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmek için diz eklemi hareket açıklığı, diz eklemine etki eden fleksör ve ekstansör kas kuvvetleri, günlük fiziksel aktivite paterni ve enerji tüketimi ölçümlerinden faydalanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 18 yazılımı kullanıldı. Normal dağılan değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Student T Testi, normal dağılmayan değişkenlerin karşılaştırmaları için ise Mann Whitney U ve Wilcoxon Signed Ranks Testleri kullanıldı. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 23 hastadan 11 (%47.8) hastaya tek plak, 12 (%52.2) hastaya ise çift plak uygulandı. Ortalama takip süremiz 26.6 ay (Aralık: 7-53) olarak belirlendi. Tek plak uygulanan hastaların Toplam KOOS Skoru, KOOS Belirti ve Sertlik Skoru ve KOOS Spor Aktiviteleri Skoru daha yüksek bulundu (sırası ile p=0.034, p=0.003 ve p=0.014). Toplam 17 (%73.9) hasta da klinik olarak iyi veya mükemmel sonuç elde edildi. Radyolojik analizde tek plak uygulanan 5 (%45.5) hastada ve çift plak uygulanan 2 (%16.7) hastada mükemmel sonuç elde edilirken, hiçbir hastada kötü sonuç elde edilmedi. Her iki grubun diz eklemi fleksiyon ve ekstansiyon hareket açıklıkları (p=0.405 ve p=0.095), diz eklemine etki eden fleksör ve ekstansör kas kuvvetleri (p=0.982 ve p=0.988), adım sayıları (p=0.460), sedanter, hafif ve orta-ileri aktivite düzeyleri (p=0.176, p=0.268 ve p=0.479) ve günlük enerji tüketimleri (p=0.667) arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç Bikondiler plato kırıklarının tedavisinde tek plak uygulanan hastaların sübjektif fonksiyonel sonuçları daha iyi iken; iki grup arasında radyolojik ve objektif fonksiyonel sonuçlar açısından fark izlenmemektedir. Bikondiler plato kırıklarında, cerrahın tercihi, hastanın genel durumu ve insizyon sahası göz önünde bulundurularak, tek plak uygulaması rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction Discussions are still ongoing regarding the optimal treatment of bicondylar plateau fractures, between the necessity of fixation with two plates or with single plate. The purpose of our study is to compare the objective, subjective and radiological results of patients with bicondylar plateau fractures who underwent single or double plate applications. Materials and Methods 23 patients who were operated for bicondylar plateau fracture between 2014 and 2019 were examined. Demographic data of all patients such as age, gender, dominant side, broken side and body mass index, as well as trauma mechanisms, preoperative and postoperative hospitalization and follow-up times were recorded. KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score) inquiry and Rasmussen Clinical Scoring were used to evaluate the subjective functional results, Rasmussen Radiological Scoring was used to evaluate the radiological results, and knee joint range of motion, muscle strength of the flexor and extensor forces acting on the knee joint, daily physical activity patterns and energy consumption measurements were used to evaluate the objective functional results. SPSS 18 software was used for statistical analysis. Student T Test was used for the comparison of normally distributed variables between groups, and Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks Tests were used for comparison of nonnormally distributed variables. Results Of the 23 patients included in the study, single plate was applied to 11 (47.8%) patients and double plates were applied to 12 (52.2%) patients. Our average follow-up period was determined as 26.6 months (Range: 7-53 months). Total KOOS Score, KOOS Symptom and Stiffness Score and KOOS Sports Activities Score were higher in patients who received single plate (p=0.034; p=0.003 and p=0.014, respectively). A total of 17 (73.9%) patients had clinically good or excellent results. In radiological analysis, 5 (45.5%) patients who received single plate and 2 (16.7%) patients who received double plates had excellent results, while none of the patients had bad results. There was no significant difference between two groups in terms of knee flexion and extension range of motion (p=0.405 and p=0.095, respectively), flexor and extensor muscle strength (p=0.982 and p=0.988, respectively), number of steps (p=0.460), sedentary, light, moderate-vigorous activity levels (p=0.176, p=0.268 and p=0.479, respectively) and daily energy consumption (p=0.667) . Conclusion While the subjective functional results of patients who received single plate are better; there is no difference between two groups in terms of radiological and objective functional results. Taking consideration of the surgeon's preference, general condition of the patient and the incision site, single plate application can be easily used on bicondylar plateau fractures.