Kardiyovasküler risk skorlama sistemleri'nin karbonmonoksit intoksikasyonu'nu takiben gelişen miyokardiyal hasar tespitindeki öngördürücü değeri
The predictive value of cardiovascular risk scoring systems in myocardial injury following carbonmonoxide intoxication
- Tez No: 645843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZER KOZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada karbonmonoksit (CO) intoksikasyonu ile acil servise başvuran hastalarda başvuru sırasında hesaplanan kardiyovasküler (KV) risk skorlama sistemlerinin miyokardiyal hasarı öngördürücü etkisinin olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Metot: CO intoksikasyonu ile acil servise başvuran 558 hastada, (219'u erkek, ortalama yaş 48,82 ± 12,74 yıl) başvuru esnasında, intoksikasyona sekonder gelişebilecek miyokardiyal hasarı öngörmek amacıyla SCORE Türkiye, European Heart SCORE ve FRAMINGHAM gibi bazı KV risk hesaplama sistemleri kullanılarak hastaların toplam KV riskleri hesaplandı. Bu skorlara uygun olarak risk düzeyleri düşük, orta, yüksek, çok yüksek olacak şekilde derecelendirildi. Miyokardiyal hasarın tespitinde kardiyak biyobelirteç (serum kardiyak troponin >99. persantil üst referans sınırı) yüksekliği baz alındı. Bulgular: Hastaların 132'sinde (%23,7) CO intoksikasyonuna bağlı miyokardiyal hasar tespit edildi. Miyokardiyal hasar varlığını saptayabilme açısından yapılan karşılaştırmada risk skorlama sistemlerinin tamamı anlamlı, benzer ve yüksek prediktif değere sahipti.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine if there is a predictive value of cardiovascular (CV) risk scoring systems, calculated at the time of admission, in myocardial injury in patients with carbonmonoxide (CO) intoxication. Methods: In order to predict the development of myocardial injury secondary to CO intoxication in 558 patients (219 male, mean age 48,82 ± 12,74 years), total CV risks of patients were calculated using CV risk calculation systems including SCORE Turkey, European Heart SCORE and FRAMINGHAM. In accordance with these scores, risk levels were degreed as low, medium, high and very high. In determining of myocardial damage, cardiac biomarker level (serum cardiac troponin >99th percentile upper reference limit) was used. Results: In 132 of (23,7%) the patients, myocardial injury secondary to CO intoxication was detected.