Ön diz ağrılı olgularda ağrının uyku, yorgunluk, depresyon düzeyi ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of pain on sleep, fatigue, depression level and daily life activities in cases with anterior knee pain
- Tez No: 645858
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, ön diz ağrılı olgularda ağrının uyku, yorgunluk, depresyon düzeyi ve günlük yaşam aktivitelerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 25-45 yaş arası, 30 ön diz ağrılı ve diz ağrısı olmayan 30 sağlıklı birey olmak üzere toplam 60 katılımcı dâhil edildi. Ağrı düzeyinin belirlenmesinde Visual Analog Skalası, uyku kalitesinin tanımlanmasında Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, yorgunluk düzeyi için Checklist Individual Strength Ölçeği, depresyon düzeyinin saptanmasında Beck Depresyon Ölçeği ve yaşam kalitesinin belirlenmesinde Nottingham Sağlık Profili Ölçeği kullanıldı. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda ön diz ağrısının kadınlarda görülme oranı daha yüksek bulundu (%63,3).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of pain on sleep, fatigue, depression level and daily living activities in patients with anterior knee pain. A total of 60 participants, 30 of whom were between the ages of 25-45, 30 healthy individuals with anterior knee pain and 30 without knee pain, were included in the study. Visual Analogue Scale was used to determine the level of pain, Pittsburgh Sleep Quality Index to define sleep quality, Checklist Individual Strength Scale for fatigue level, Beck Depression Scale to determine depression level and Nottingham Health Profile Scale to determine quality of life. IBM SPSS Statistics 23 package program was used for statistical analysis of the data. As a result of the analysis, the rate of anterior knee pain in women was found to be higher (63.3%).