Determination of oxidative stress level (malondialdehyde), some antioxidant activities (catalase and reduced glutathione) and İMA (ischemia modified albumin) in gout patients
Gut hastalarında oksidatif stres düzeyi (malondialdehit), bazı antioksidan aktivitelerin (katalaz ve redükte glutatyon) ve ;MA (iskemi modifiye albumin) düzeyinin belirlenmesi
- Tez No: 645914
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gut, herkesi etkileyebilecek yaygın ve kompleks bir artrit şeklidir. Gut, eklemlerde ani ve şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklık hissi ile ortaya çıkmaktadır, genellikle ayak başparmağının dibinde eklemde ürik asit kristalleri birikerek iltihaplanma ve akut ağrıya neden olan bir hastalıktır. Ürik asit seviyesi yüksek olan kişilerde ürik asit kristalleri oluşur. Vücutta ve belirli yiyecek türlerinde doğal olarak bulunan bir madde olan pürin işleminin bir parçası olarak ürik asit üretir. Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinden gut hastalarından kan serumu örnekleri alındı. Bu çalışmanın amacı, gut hastalarının kan serumunda İskemi modifiye albümin (İMA) ile lipid peroksidasyonu olan malondialdehit (MDA) ve indirgenmiş glutatyon (GSH), katalaz (CAT) gibi antioksidanların aktivitelerini belirlemekti.
Özet (Çeviri)
Gout is a may be and complex arthritis type that could affect anyone. It is characterized by the feeling of sudden and extreme bouts of pain, swelling and redness in the joints, particularly the joint at the base of the broad toe. Gout when forming uric acid crystals around the joint, causing inflammation and acute pain-(gout attack), uric acid crystals are formed in people whose uric acid level is high. The body produces uric acid as part of the purine process, a substance that is naturally present in the body and in certain types of food. Throughout this research, samples of blood serum from gout patients were obtained from the Van Yüzüncü Yıl University Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic. This study was aimed at identifying the levels of lipid peroxidation malondialdehyde (MDA) and antioxidants such as reduced glutathione (GSH), catalase (CAT) and Ischemia Modified Albumin (IMA) in the blood serum of gouty patients.