Doğumda intrapartum ultrasonografinin rolü
Role of intrapartum sonography in labour
  1. Tez No: 645965
  2. Yazar: CEREN BARUT AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. FİKRET GÖKHAN GÖYNÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Doğum eylemi takibinde doğum salonunda uygulayıcıya bağlı değişiklik göstermeyen, objektif, uygulanaması ve öğrenmesi kolay, girişimsel olmayan ve hasta tarafından tolere edilebilirliği yüksek olan intrapartum ultrasonografinin doğum eyleminin birinci evre aktif fazındaki gebelerde doğum şekli ve süresini öngörmedeki rolünün araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Termde, tekil, baş prezentasyonda, amniyotik membranları yırtılmış doğum eyleminin birinci evresinin aktif fazında 36 nullipar ve 45 multipar olmak üzere toplam 81 gebenin dahil edildiği çalışmada dijital vajinal muayene ile değerlendirip muayenelerini kaydettiğimiz gebeleri eş zamanlı olarak transperineal ultrasonografi yardımı ile sagittal düzlemde ilerleme açısı (AoP) transvers düzlemde orta hat açısı (MLA) ve baş perine mesafesi (HPD) parametrelerini ölçerek değerlendirdik. Maternal özellikler, doğum şekli, muayene ile doğum arasında geçen süre ve doğum sonrası yenidoğana ait bulguları kaydettik. Tüm bu verileri korelasyon ve regresyon analizleriyle istatistiki olarak karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the role of intrapartum ultrasonography, which is objective, easy to apply and learn, non-invasive and highly tolerable by the patient, in predicting the mode and duration of delivery in pregnant women in the active phase of labor. Materials and Methods: In the study, which included a total of 81 pregnant women (36 nullipara and 45 multiparous women in term, singleton, head presentation, active phase of the first stage of labor with ruptured amniotic membranes), we evaluated the pregnant women who were evaluated by digital vaginal examination and recorded their examinations simultaneously with the help of transperineal ultrasonography. We evaluate the angle of progression (AoP) in the sagittal plane and measuring the midline angle (MLA) and head perineum distance (HPD) parameters in the transverse plane. On the other hand, we recorded maternal characteristics, delivery mode, time between examination to delivery and postpartum neonatal findings. We compared all these data statistically with correlation and regression analysis.