Elden çıkarılan maddi duran varlıkların TMS -16 ve VUK açısından karşılaştırması
A comparison of Turkish Accounting Standards-16 And Turkish Tax Law for disposal of tangible fixed asset's
- Tez No: 646371
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinde şirketlerin ortak bir dil oluşturabilmesi ve şirket değerlerinde anlaşılabilir olmak önem kazanmıştır. Ortak dil oluşturulabilmesi muhasebe alanında, şirketler tarafından ortak standartlar benimsenerek uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemiz tarafından bu hususta muhasebenin küresel dili olan standartlara uyum sağlama sürecine girilmiş ve uygulamalara geçilmiştir, Standartlara uyum sağlama konusu Avrupa Birliği süreci açısından önemli bir olgudur. Özellikle hizmet, ticaret sektörü dışında kalan üretim işletmeleri gibi işletmelerin finansal tablolarında önemli bir kısmı oluşturan maddi duran varlıklar kalemlerine ilişkin uygulamalar, maddi duran varlıklara ait gerçekleştirilecek maliyet hesaplamalarının doğru bir halde tablolara yansıtılması, maddi duran varlıkların hangi şekilde bilanço dışı bırakılabileceği, bilanço dışı bırakılmasında kullanılan muhasebe hesapları ve kayıt düzenleri, bu işlemlerin finansal tablolara hangi şekilde yansıtılacağı konusu tablo kullanıcılarının talep ettiği bilgi ihtiyacı ile uyumlu olarak düzenlemesi yönünden önemli hususlardır. Maddi duran varlıkların elden çıkarılması konusunda Türkiye Muhasebe Standartları 16 ve Türk vergi mevzuatında yer alan hükümler karşılaştırıldığında; elden çıkarılan maddi duran varlıkların hangi şekilde bilanço dışı bırakılacağı konusunda benzerlik ve farklılıkların olduğu görülmektedir. Çalışmanın kapsamında maddi duran varlık konusu kısmen ele alınmış olup, elden çıkarılan maddi duran varlıklara ilişkin var olan mevcut uygulamalar üzerinde ağırlıklı olarak durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the globalized world economy, it has become important for companies to be able to form a common language and to be understandable in company values. Establishing a common language in the field of accounting, the companies adopted common standards and started to apply. In this respect, our country has entered into the process of adapting to the standards that are the global language of accounting. The issue of compliance with standards is an important phenomenon for the European Union process. Especially applications related to the tangible assets items, which constitute an important part in the financial statements of the enterprises such as service and commercial enterprises, the cost calculations related to the tangible fixed assets, accurately reflecting the costs to the tables, how the tangible fixed assets can be taken off the balance sheet. Accounting accounts and records are important aspects in terms of how these transactions will be reflected in the financial statements in accordance with he information needs requested by the users. Turkish on the disposal of tangible assets compared to the provisions of Accounting Standards-16 and the Turkish tax legislation; It is seen that there are similarities and differences in the way in which the tangible fixed assets to be disposed of are off-balance sheet. In the scope of the study, the subject of, plant and equipment was partially covered. The current practices regarding the disposals of property, plant and equipment were mainly focused on.