Özel sağlık kurumlarında çalışan hekimlerin vergilendirilmesi
Tax dimension of the staff working in private health organizations
- Tez No: 646372
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Vergi, kamusal ihtiyaçların karşılanması için alınması gereken zorunlu ve karşılıksız bir nakit akışıdır. Günümüzde özel sağlık kurumlarında görev alan hekimler 2 şekilde vergilendirilmektedir. Bazı hekimler elde edilen gelirleri ücret geliri elde etmekte olup bazı hekimlerin ise elde edilen serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmektedir.“Özel Sağlık Kurumlarında Çalışan Personelin Vergisel Boyutu”başlıklı bu tezimin amacı, özel sağlık hizmet sunucularında görev yapan personelin, işverene tabi bir kuruma bağlı olarak çalışması ya da serbest meslek makbuzu düzenlenmesi halinde elde edilen gelirlere ilişkin bilgiler edinmek ve söz konusu personelin elde ettiği ücretlerin vergisel boyutu izah edilmeye çalışılmıştır. Özel sağlık kurumunda görev alan hekimin elde edilen ücret geliri ile serbest meslek kazancı olması halinde elde edilen kazançların vergisel avantajları ile iş hukuku açısından olumsuz tarafları detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Araştırmada işveren ve işçi kapsamında elde dilen ücret ile serbest çalışan personelin elde ettiği gelirler ile ilgili hususlar vergi mevzuatı açısından değerlendirilmiş ve özel sağlık kurumlarında çalışan personele düşen görevler belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax is a mandatory and unpaid cash flow that must be charged to meet public needs. Nowadays, physicians working in private health institutions are taxed in two ways, some of them receive wage income and some of them are considered as self-employment earnings. The purpose of this thesis, titled“The Tax Dimension of Personnel Working in Private Health Institutions”is to obtain information on the income obtained in case the personnel working in private health service providers work under an institution subject to the employer or self-employment receipts and the salaries obtained by the personnel the size was tried to be explained. In the case of wage income obtained by the personnel working in private health institutions and self-employment earnings, the tax advantages of the earnings obtained and their negative aspects in terms of labor law are explained in detail. In this research, the issues related to the wages obtained in the scope of employer and employee and the income obtained by self-employed personnel were evaluated in terms of tax legislation and the duties of the personnel working in private health institutions were stated.