Effect of organizational culture on innovation: Evidence from pharma companies
Örgüt kültürünün inovasyona etkisi: İlaç firmalari örneği
- Tez No: 646694
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Örgüt kültürü organizasyonların davranışlarını belirleyen en önemli etmenlerden bir tanesidir. Organizasyonun yönetim şeklinden satış stratejilerine kadar geniş bir alanı örgüt kültürü belirler. Organizasyonların davranışları örgüt kültürü çevresinde şekillenir. Küreselleşen dünyada yenilikçilik veya inovasyon tanımı ticarette giderek önem kazanmaktadır. 2018 yılı Küresel rekabet endeksine göre, Türkiye'nin inovasyon kapasitesi diğer ülkelerin gerisindedir. Bu çalışma, Türkiye'nin inovasyon eksiliğinin sebeplerinin anlaşılması için örgüt kültürü ve inovasyon kavramlarını derinden incelemiş ve Denison anketiyle firmaların örgüt kültürünü araştırmıştır. Çalışma, spesifik olarak Türkiye'de ilaç sektöründe faaliyet gösteren işletmelere uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürünün inovasyona etkisini belirlemektir.Denison Örgüt Kültürü ve inovasyon ölçeği Türkiye'ye uyarlanmıştır. Araştırma evreni İstanbul'daki 249 ilaç şirketidir. Örneklem olarak, piyasada minimum 15 ilacı olan yani orta ve büyük ölçekli olan 126 şirkettir ve araştırma 46 tanesinin çalışanlarına Google form aracılığıyla anket uygulamıştır. Çalışmanın sonucunda örgüt kültürünün 4 ana boyutu ve inovasyon arasında pozitif bir ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is one of the critical elements, which determines an organization's qualities and performance, and multiple factors, from organizations management types to sales strategies. Behaviour and management in organizational context are shaped around organizational culture. Concept of innovation is becoming more critical day by day for marketing and trade in general. According to the Global Competitive Index (CSI, 2018), Turkey's innovation capacity is lagging behind the other competing countries. This research deeply investigates organizational culture and innovation concept, examining companies' organizational culture using Denison Organizational Culture and Innovation Survey in order to understand the reasons behind the Turkeys' lack of innovation. This survey is specifically conducted in organizations that operate in the pharmaceutical sector in Turkey. Before being applied to organizations, Denison Organizational Culture and Innovation Survey is adapted to Turkey. According to the Denison Organizational Culture Survey, four main dimensions are analyzed, and correlation analysis is carried out for this study. The population of the study is 249 Pharma firms in Turkey. The research sample is medium and large-scale firms that have at least 15 medicinal products on the market (n=126 firms) and conducted in 46 of them via online surveys. According to the findings of the research organizational culture and innovation have positive relationship for all the four dimensions, consistency, adaptability, mission and involvement.