Mustafa Kutlu'nun hikâyelerinde aile hayatı
Family life in Mustafa Kutlu's stories
- Tez No: 646696
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, Mustafa Kutlu'nun hikâyelerinde yer alan aile hayatı örneklerinin incelenmesi adına yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Mustafa Kutlu'nun hikâyelerindeki aile hayatı emsallerini; dayandırıldıkları farklı dünya görüşleri ekseninde tetkik etmek ve aile üyelerinin tutumları aracılığıyla oluşan yansımalarını değerlendirmektir. Giriş dışında toplam üç bölümden müteşekkil olan çalışmanın birinci bölümünde; genel olarak“aile”kavramı, ailenin işlevleri ve değişim sürecine ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Mustafa Kutlu'nun hikâyelerindeki,“geleneksel”aile hayatı yansımalarının bulunduğu örnekler çeşitli açılardan incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; Kutlu'nun“modern”zihniyetin tezâhürü neticesinde ailenin geldiği duruma dair kaleme aldığı örnekler değerlendirilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda; çalışmada yalnızca Mustafa Kutlu'nun hikâye türündeki eserlerinden değil, bazı deneme kitaplarından, kendisi hakkında yazılmış çeşitli eserler ve tezlerden, ayrıca incelemeye çerçeve teşkil eden konularla ilgili pek çok muhtelif kaynaktan da istifâde edilmiştir. Çalışmanın neticesinde; Kutlu'nun hikâyelerinde, geleneksel nitelikteki aile hayatının, olması istenen ve ideal kabul edilebilecek bir yapıda aksettirildiği, modern nitelikteki aile hayatının ise; olaylar ile aile üyelerinin davranışları vasıtasıyla eleştiri mâhiyeti kazandırılarak ele alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the examples of family life in the stories of Mustafa Kutlu. The study aims to analyze the family life examples in Mustafa Kutlu's stories in the axis of the different world views on which they are based and to evaluate the reflections of the family members through their attitudes. In the first part of this study, which consists of three chapters apart from the introduction; information about the concept of“family”, the functions of the family and the process of change are given in general. In the second part; examples of Mustafa Kutlu's stories with“traditional”reflections of family life have been examined from various perspectives.As for the third part; Kutlu`s presentations about the situation that manifests through the family as a result of the“modern”mentality, have been examined. In accordance with these purposes; this study, has benefited not only from Mustafa Kutlu's story works, but also from several essay books, various works and theses written about him, as well as a variety of sources related to the subjects that constitute the framework of the study. As a result of the study; in Kutlu's stories, the traditional family life is reflected in a structure that is desired and can be considered ideal, whereas inthe modern family life; the events and behavior of family members, bring to hand, criticism by the author.