USAP ve STEMİ hastalarında monosit/HDL oranının syntax skoru ile karşılaştırılması
Investigation of the relationship between monocyte/HDL ratio and syntax score in USAP and STEMI patients
- Tez No: 646823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ALTINBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH) özellikle de Akut Koroner Sendrom (AKS), dünyada ve ülkemizde en önde gelen ölüm sebebidir. Klinik olarak doğru tanı, uygun tedavi seçimi ve prognoz tayini oldukça önemlidir ve bu amaçla risk skorlamaları geliştirilmiştir. Biz kliniğimizde USAP ve STEMI'de, monosit/HDL oranı ile koroner arter hastalığının yaygınlığını ve ciddiyetini gösteren SYNTAX skoru arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Metod: Çalışmamız, retrospektif, gözlemsel ve tek merkezli bir kohort çalışmasıdır. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.11.2017 – 01.11.2019 tarihleri arasında başvurup STEMI ve USAP tanısı alan, hastanemizde koroner anjiografi(KAG) ve yatışı yapılmış, verilerine eksiksiz ulaşılan 18 yaşın üstündeki 246 hasta dahil edildi. Koroner arter hastalığı ciddiyeti ve yaygınlığı değerlendirmek için hastaların KAG raporlarından SYNTAX skoru hesaplandı. SYNTAX skoru 0-22 düşük , 23-32 orta, 33 ve üzeri olan hastalar yüksek riskli olarak gruplandırıldı. Bu gruplardaki monosit/HDL oranı ile USAP ve STEMI hastaları arasında değerlendirme yapıldı Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 246 hastanın yaş ortalaması 57,4+- 11,5 idi. Hastalar USAP ve STEMI olarak iki gruba ayrıldı. USAP olan grupta hastaların yaşları STEMI olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p ˂ 0.05). STEMİ ve USAP gruplarında cinsiyet dağılımı anlamlı farklılık göstermemiştir (p > 0.05) . USAP olan grupta ek hastalık oranı STEMI olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p ˂ 0.05).USAP olan grupta HDL, monosit düzeyi ve monosit/HDL oranı STEMI olan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü(p ˂ 0.05). USAP olan grupta TG değeri STEMI olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti(p ˂ 0.05). Stemi ve USAP olan grupta HbA1c, üre, kreatin, GFR değeri anlamlı farklılık göstermemiştir(p > 0.05) .USAP olan grupta HB değeri STEMI olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti. SYNTAX skoru STEMI de USAP a göre anlamlı olarak daha yüksekti. Düşük riskli SYNTAX değeri ise USAP ta STEMI ye göre anlamlı daha yüksekti. Tek değişkenli modelde STEMİ ve USAP olan grubu ayırmada yaş, ek hastalık, tansiyon, HDL, monosit, HB SYNTAX skorunun anlamlı etkisi gözlenmiştir Çok değişkenli indirgenmiş modelde STEMI ve USAP olan grubu ayırmada yaş, ek hastalık, tansiyon, HDL, monosit, syntax skorunun anlamlı-bağımsız etkisi gözlenmiştir Güven aralıkları %95 düzeyinde verildi ve p ˂ 0.05 değerinini anlamlılık gösterdiği kabul edildi. Sonuç: SYNTAX skoru ve Monosit/HDL oranı USAP ta STEMI ye göre düşük çıkmaktadır. Bu durumda STEMI de koroner arter hastalığının ciddiyeti ve yaygınlığı USAP a göre anlamlı yüksekti; ayrıca USAP ve STEMI gruplarında tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi; yaş, monosit sayısı, ek hastalık ve HDL'nin bağımsız belirleyici olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary: Coronary artery disease , especially acute coronery syndrome, is the most common cause of death in the world an in Turkey. Clinical correct diagnose, treatment and determination of prognosis are important and risk scores has been created for that reason. We aimed to evaluate the effectiveness of SYNTAX score, correlation between monocyte/HDL ratio and severity and prevalence of coronary artery disease. Method: Our study is a retrospective, observational and single center cohort study. 246 patients older than 18 years old who applied şişli hamidiye etfal education and researh hospital emergency servise between 01.11.2017 and 01.11.2019, and had diagnose of STEMİ and USAP and had coronarry arteriorgraphy an hospitalized in our hospital accepted in our study. The SYNTAX score was calculated from the patients' coronar angiography reports to evaluate the severity and extent of coronary artery disease. Patients with a SYNTAX score of 0-22 low risk, 23-32 moderate risk, 33 and above were grouped as high risk. The monocyte / HDL ratio in these groups was evaluated among USAP and STEMI patients. Findings: The mean age of 246 patients included in the study was 57.4 + - 11.5 years. The patients were divided into two groups as USAP and STEMI. The ages of the patients in the USAP group were significantly higher than in the STEMI group (p ˂ 0.05). Gender distribution in STEMI and USAP groups did not differ significantly (p> 0.05). The rate of comorbidity was significantly higher in the USAP group than in the STEMI group (p ˂ 0.05). HDL, monocyte level and monocyte / HDL ratio were significantly lower in the USAP group than in the STEMI group (p ˂ 0.05). TG value was significantly higher in the USAP group than in the STEMI group (p ˂ 0.05). HbA1c, urea, creatine, GFR values did not differ significantly in the group with stem and USAP (p> 0.05). HB value was significantly higher in the USAP group than in the STEMI group. SYNTAX score was significantly higher in STEMI than USAP. Low-risk SYNTAX value was significantly higher on USAP than STEMI. In the univariate model, age, comorbidity, blood pressure, HDL, monocyte, HB syntax score was observed a significant effect in distinguishing the STEMI and USAP groups. In the multivariate reduced model, age, comorbidity, blood pressure, HDL, monocyte, syntax score was observed a significant-independent effect in distinguishing the STEMI and USAP groups. Confidence intervals were given at the level of 95% and p 0.05 was considered significant. Conclusion: SYNTAX score and Monocyte / HDL ratio are lower in USAP than STEMI. In this case, the severity and prevalence of coronary artery disease was statistically higher at STEMI than USAP; also, univariate and multivariate logistic regression analysis in USAP and STEMI groups have been shown that age, monocyte count, comorbidity and HDL to be independent determinants.