Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde teknoloji kullanımının kaygı üzerine etkisi
The effect of using technology on anxiety in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 646877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DERYA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde teknoloji kullanımının kaygı üzerine etkisinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışmada, araştırma modeli olarak tek grup ön-test- son-test desenli deneysel model kullanılmıştır. Araştırma, 2019 – 2020 öğretim yılında Bartın Üniversitesi Dil Eğitim ve Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (BÜDEM) ve İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi'nde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen 26 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama amacıyla Kişisel Bilgi Formu ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenme Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın uygulama sürecine 6 haftalık bir süre ayrılmıştır. Öğrencilerle ilk hafta ön-test kaygı ölçeği uygulanmış ve kaygı düzeyleri belirlenmiştir. Altı hafta boyunca uzaktan eğitimle konu anlatımı yapılmış ve öğrencilerin mobil uygulamaları kullanmaları teşvik edilmiştir. Altı haftanın sonunda son-test ile son kaygı düzeyleri belirlenmiştir. Öğrencilerin Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenme Kaygısı Ölçeğinden aldıkları puanlar SPSS programına aktarılmış, verilerin normal dağılım gösterip göstermemesine uygun olarak parametrik veya non-parametrik testlerden uygun olanları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of using technology in teaching Turkish as a foreign language on anxiety. As a research model, experimental model with pretest- posttest control group was used. The research was conducted in Bartın University Language Education and Training Center (BÜDEM) with 26 students learning Turkish as a foreign language in the 2019-2020 academic year. Personal Information Form and Anxiety Scale for Learning Turkish as a Foreign Language were used to collect data in the study. The implementation period of this study was divided into 6 weeks. In the first week, the pre-test anxiety scale was applied with the students and anxiety levels were determined. After the lecture, data collection tools were given to the students and they were asked to answer them. At the end of the sixth weeks, the anxiety scale was administered again. The difference between the first week and the fifth week was evaluated. The subject was lectured with distance education for six weeks and students were encouraged to use mobile applications. The difference between the fifth week and the last week was evaluated. The scores obtained by the students from the Turkish Learning Anxiety Scale as a Foreign Language were transferred to the SPSS program, and the appropriate ones from the parametric or non-parametric tests were used in accordance with whether the data showed normal distribution or not.