Öğretmen adaylarının çok boyutlu 21. yüzyıl becerileri ile yaratıcı düşünme eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of prospective teachers 'tendencies about 21st century skills and creative thinking trends
- Tez No: 646904
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNER BERKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın genel amacı öğretmen adaylarının çok boyutlu 21. yüzyıl becerileri ile yaratıcı düşünme eğilimlerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini 2019-2020 Eğitim-öğretim döneminde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Eğitim Fakültesi'ne devam eden 510 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeline dayalıdır. Veri toplama aracı olarak“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve "Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği' kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar öğretmen adaylarının çok boyutlu 21. yüzyıl becerilerinin ortalamadan düşük, yaratıcı düşünme eğilimlerinin ise yüksek olduğunu göstermektedir. Demografik faktörler açısından incelendiğinde çok boyutlu 21. yüzyıl becerilerinde cinsiyet, öğrenim gördükleri bölüm ve sınıflarla babalarının eğitim durumuna göre istatistiki olarak anlamlı farklar olduğu, ancak anne eğitim durumunun etkili olmadığı belirlenmiştir. Yaratıcı düşünme eğilimleri açısından incelendiğinde cinsiyet ve anne eğitim durumuna göre anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Buna karşın öğrenim gördükleri bölüm ve sınıflara göre anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının çok boyutlu 21. yüzyıl becerileri ile yaratıcı düşünme eğilimleri arasında negatif ilişkilerin olduğu, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin diğer alt boyutlarla pozitif ilişkilerinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of the research is to examine the pre-service teachers' multi-dimensional 21st century skills and their creative thinking tendencies. The sample of the study consists of 510 teacher candidates who attended the Faculty of Education at Kahramanmaraş Sütçü İmam University in the 2019-2020 academic year. The research is based on relational screening model.“Multidimensional 21st Century Skills Scale”and“Marmara Creative Thinking Tendencies Scale”were used as data collection tools. The results obtained from the study show that pre-service teachers have lower multi-dimensional 21st century skills than mean value, and higher creative thinking tendencies than mean value. When analyzed in terms of demographic factors, it was determined that multidimensional 21st century skills had statistically significant differences in terms of gender, departments and classes they studied, and their fathers' educational status, but their educational status was not effective. When analyzed in terms of creative thinking tendencies, it was determined that there was no significant difference according to gender and educational status of the mother. On the other hand, it has been determined that there are significant differences according to the departments and classes they study. It is indicated that there is a negative relationship between the teachers' multi-dimensional 21st century skills and their creative thinking tendencies, also positive relationships among the critical thinking and problem solving skill sub-dimensions and other sub-dimensions are determined.