The legal representation of women in William Wilkie Collins' fiction
William Wilkie Collins romanında kadınların yasal temsili
- Tez No: 796740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada William Wilkie Collins'in The Woman in White (1860), No Name (1862), The Moonstone (1868), Man and Wife (1870), ve The Evil Genius (1885) romanlarında kadının İngiliz hukukundaki temsili ele alınmaktadır. Çalışma, Wilkie Collins'in bu romanlarında yer alan kadın baş karakterlerin ve diğer kadın karakterlerin Viktorya dönemi toplumunda yasal ve sosyal adaletsizliklerle ciddi bir biçimde mücadele içinde olduklarını öne sürmektedir. Collins, bu kadın karakterleri genel anlamda yasal haklarını arayan güçlü ve aktif kadınlar olarak resmetmiştir. Mülkiyet hakkı ve kişisel mülkiyete ek olarak evlilik ve boşanma yasaları, koruma yasaları da Collins tarafından Viktorya dönemi bağlamında ele alınmaktadır. Kadın karakterlerin maruz kaldığı sosyal ve yasal eşitsizlikler ve bunlarla ne ölçüde başa çıkabildiklerini inceleyen bu tez, Collins'in romanlarının kadınların yasal haklarına büyük bir hassasiyetle yaklaştığını göstermektedir. Bu tez aynı zamanda, Collins'in sansasyonel roman türünde popüler bir yazar olmasının yanı sıra politik gündemi de olan bir yazar olduğunu ve kurgusunu, var olan yasal sorunları ortaya çıkarmak, farkındalık yaratmak ve hatta değişim ve reform yapmak için de kullandığını öne sürmektedir. Bu çalışma, Collins'in romanlarını Viktorya dönemindeki yasal ve sosyal bağlamda ele almayı amaçladığından, ilk olarak on dokuzuncu yüzyıl İngilteresindeki medeni kanun ve çocuklara dair kanunlar araştırılmaktadır. Bu araştırmayı, kadınlara yönelik adaletsiz yasal uygulamalar ve o dönemde feminist aktivistlerin yasalarda reform yapılmasına yönelik çabaları yönündeki incelemeler takip etmektedir. Daha sonra ise, Collins'in romanları analiz edilmiş ve Collins'in kadınlara yönelik yasal adaletsizliği keskin, bir tavırla ve yüksek bir farkındalıkla nasıl eleştirdiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes William Wilkie Collins' The Woman in White (1860), No Name (1862), The Moonstone (1868), Man and Wife (1870), and The Evil Genius (1885) in terms of the representation of women in front of British law. The study suggests that in these novels of Wilkie Collins, the female protagonists and other characters find themselves in a serious struggle against legal and social injustices in Victorian society. Property rights and marriage and divorce laws together with custody rights are handled by Collins. By exploring how Collins' female characters deal with legal and social oppression and to what extent they can find solutions to it, this thesis argues that Collins' novels demonstrate a sensibility concerning legal issues realted to women. The dissertation also suggests that, in addition to being a popular writer of sensation fiction, Wilkie Collins was a novelist with a political agenda, and he made use of his fiction to expose existing legal problems, raise awareness and even bring about change and reform. Since this study aims to situate Collins' novels in a Victorian legal and social context, it first provides a survey of civil law and laws related to children in nineteenth-century Britain. This is accompanied by a discussion of unfair legal practices concerning women and attempts at legal reform supported by feminist activists of the time. The study then proceeds to an analysis of Collins' novels, and demonstrates the ways Collins makes a sharp, socially and legally aware criticism of civil injustices concerning women.