The role of parental maladaptive schemas and family alliance on child well-being
Ebeveynlerin uyum bozan şemalarının ve aile ittifakının çocukların psikolojik iyi oluşu üzerindeki etkileri
- Tez No: 861752
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR SERAP ÖZER, DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, ebeveynlerin erken uyumsuz şemaları (EMS) ile çocuğun psikolojik iyi oluşu arasındaki bağlantının, aile ittifakının aracı rolü aracılığıyla incelemesi amaçlamıştır. Anne-baba-çocuk üçlülerinden oluşan 131 ailenin katılımcı olduğu çalışmada; her ebeveyn Young Şema Anketi-Kısa Formu, Çocuk Davranışı Kontrol Listesini (CBCL; 1½ - 5) ve demografik bilgi formunu doldurdu. Bununla beraber aile ittifakının Lozan Üçlü Oyun protokolüne göre kodlandığı dört aşamalı bir oyun görevine de katıldılar. Anne ve babanın Kopukluk ve Bozulmuş Sınırlar şema alanlarının, aile birliğinin aracı rolü aracılığıyla çocuğun içselleştirme ve dışsallaştırma sorunlarını yordayacağı hipotez edildi. Yapılan aracı değişken analizlerinin hiçbiri anlamlı bir tam aracılık sonucu göstermedi. Ancak analizler, ebeveyn erken uyumsuz şemalarının çocuğun psikolojik iyi oluş hali üzerindeki tüm doğrudan etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gösterdi. Hem annelerin hem de babaların Kopukluk ve Bozulmuş Sınırlar şema alanlarının çocukların içselleştirme ve dışsallaştırma sorunlarını anlamlı düzeyde yordadığı bulundu. Keşifsel regresyon analizleri, bu iki erken uyumsuz şema dışında ebeveynin Bozulmuş Özerklik şemasının da çocuğun psikolojik iyi oluş halinin önemli bir yordayıcısı olduğunu gösterdi. Babaların Bozulmuş Özerklik şeması çocukların dışsallaştırma problemlerini ve annelerin Bozulmuş Özerklik şeması, çocukların içselleştirme sorunlarını anlamlı olarak yordadı. Bulgular erken dönem uyumsuz şemalar ve çocuğun psikolojik iyi oluş literatürü kapsamında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The present thesis aimed to examine the link between parental early maladaptive schemas (EMS) and child's well-being via the mediator role of family alliance. One hundred and thirty-one families composed of mother-father-child triads were recruited as participants; each parent filled out the Young's Schema Questionnaire- Short Form, the Child Behavior Checklist (CBCL; 1½ - 5), and the demographic information form. They also participated in a four-stage play task through which family alliance was coded according to Lausanne Trilogue Play protocol. It was hypothesized that maternal and paternal Disconnection and Impaired Limits schema domains would predict child's internalizing and externalizing problems via the mediator role of family alliance. A set of mediation analyses were run, and none showed significant complete mediations. Nevertheless, analyses revealed that all the direct effects of parental EMSs on child well-being were significant. In particular, both parents' Disconnection and Impaired Limits schema domains significantly predicted children's internalizing and externalizing problems. Exploratory regression analyses showed that other than these two EMSs, parental Impaired Autonomy was also a significant predictor of child well-being. Fathers' Impaired Autonomy significantly predicted externalizing and mothers' Impaired Autonomy significantly predicted internalizing problems. Findings were discussed within the scope of early maladaptive schemas and child well-being literature.